VIDEO: “Kes ei salli öökulli, see sallib rotta ja hiiresid”

Postitas Looduskalender - N, 20.04.2017 - 19.19
Autorid

Kirjutas Tiit Hunt, www.rmk.ee

Video salvestas Urmas Lett, www.eenet.ee

 

Sisu

 

Kodukakk       Strix aluco

 

Koprakaamera ees jahisaagiks langenud hiirekest kugistav kodukakk  kinnitab meie teadmist liigi põlistest toidueelistustest - vähemalt kolm neljandikku kodukaku toidusedelist moodustavad kõikvõimalikud pisinärilised,  aga vajadusel ei ütle ta ära ka lindudest, kahepaiksetest ja roomajatest ega mardikatest.

Võiks ju eeldada, et koduseid kahjureid hävitav kultuurmaastikel, st inimeste kõrval, elav linnuke on kui kõigevägevama enda õnnistus, aga võta näpust - Eesti Rahvaluule Arhiivi talletatud öökullipärimus kõneleb muidu praktilise meelega talurahva arutust hirmust öise eluviisiga tiivuliste ees.

Konkreetse kaku liiki pole küll tagantjärgi enam võimalik folklooris kindlaks teha, aga et kodukakk on arvatavalt pea alati meie alade arvukaim kakuliik olnud, siis jääme selle juurde, et kõnekäändudes ja fraseologismides on a priori juttu just kodukakust.

Kodukakk on varesemõõduline suure pea ja lühikese sabaga hallides või pruunides toonides põlevate silmadega kakuline. Vähemalt vanarahvas arvas nii, et öökullidel silmad põlevad peas. Silmade ümber on tal sulestiku põhivärvi ehtkakulik loor. 

Veel 19.sajandil oli ta haruldane kakuline ja on lausa ime, et pimedas hirmus tagakiusatud liik säilis. Tapeti ju neid linde, kui saatana enda sigidikke ja löödi laudauksele risti. Natuke meenutab see kunagist sõjakäiku kormoranide vastu, mis kohati peaaegu liigi hävimisega lõppes.

Täna käivad kodukaku käbarad kui mitte hästi, siis vähemalt stabiilselt ning loodetavalt ei tule kellelegi lolli mõtet seda majesteetlikku hämarikuelanikku nottima hakata.

Järsku käib see kodukakk selle tüüka otsas tihti oma hiiri söömas, eks paistab.

Sildid