LUGEJAKIRI ja VIDEO: kuidas loomadega looduses ringi käia?

Postitas Looduskalender - E, 19.06.2017 - 18.18
Autorid

Kirjeldus ja video Mati Sepp

Video: LINK

Sisu

Tihtilugu juhtub, et leiame loodusest loomakese, kes vajab Meie arvates “abi” või teisel juhul - ei peaks antud kohas üldsegi olema.

Enamasti lähtume emotsioonist, mida tekitab Meis leitud looma liik. Kui leiame rohu seest abitu metskitse talle. Tekkib tunne, et ta vaeseke ei saa kuidagi ilma Meie abita hakkama ja peame Ta metsast ära tooma. See on mõistagi täiesti vale arusaam.

Metskitse tall varjab ennast põhjusega rohus ja kitsetalle ema on läheduses närviliselt asja jälgimas ning lootuses, et inimesed ei leia Tema tallekest üles.

Metskitse tall peidabki end noores eas rohu kaitsva tiheduse sisse. See on ainuke võimalus ellu jääda kuna noores eas pole metskitse tall võimeline kiskjate eest ära jooksma. Varjudes tiheda rohu sisse ja püsides seal liikumatult võib rebane Temast mööduda ilma, et rebane teaks ,et korralik suutäis on Temast kõigest mõne meetri kaugusel. Noorel äsja sündinud metskitse tallel puudub lõhn ja see raskendab kiskjatel tallede leidmist. Kuid, kui rebaste arvukus on kõrge teatud aladel on rebased siiski suve jooksul võimelised metskitse talled üles leidma väga edukalt. Eriti, kui tegemist vanemate ja kogenud loomadega, kes on selgeks saanud ajaperioodi kuna tuleks hakkata põldudel metskitse tallesid otsima. Siin saavad tänapäeval appi tulla ainult jahimehed, kes peaksid rebaste arvukust looduse jaoks sobival tasemel hoidma. Vanasti oli marutaud, mis rebaste arvukust ohjas, aga see viirushaigus on Eestist välja juuritud, aga asendushaigused nagu kärntõbi pole eriti kiire toimega, tekitades loomadele pigem pikka ja piinarikast elu. Seega ongi esimen kaitseliin jahimees ,kes peaks nüüd hoidma looduse tasakaalu paigas.

Kuid peale armsate metskitsede on rohu sees peidus ka palju teist laadi loomakesi nagu näiteks maod ,kes tahtmatult sattuvad Meie kinnisasjale puhkama või varju otsima. Kui leiate oma elu keskkonnast mao, siis võiks käituda järgmiselt. Kui julgust on, siis madu ise panna mõnda kinnisesse anumasse ja viia ohutult maja juurest soisesse metsamassiivi, kus Ta saab juba rahulikult oma käe peal edasi elada. Kui endil julgus puudub, siis tutvusrindkonnas on ikka mõni hakkaja valmis aitama. Mao püüdmist on TV-s ilmselt kõik näinud ja vaja on lihtsalt julgust ning ettevaatlikust.

Põhjus Miks see madu ilmselt eluga pääses oli see ,et filmisime perega mõned päevad tagasi nastikut ja kutsusin inimesi üles madusid säästma ja Tema oli esimene madu, kes sai päästetud ja selle jaoks oli vaja teha vaid üks paariminutiline video. Aga paariminutiline video päästis ühe elu, kuid ei päästa tervet Eestimaa loodust hääbumisest. Julgege näidata oma lastele ja lastelastele, et loodus on Eestimaal õige kaunis ning õpetame neid ja nemad Meid looduses ringi liikuma ja tegutsema sedasi, et Eesti loodus säiliks liigirikkana ka järgmised 100 aastat.

Aga selle jaoks ei pea kohe kindlasti madusid päästma, et Eestimaa loodus püsiks ilus ja liigirikkas. Piisab sellest, kui metsa alla enam prügi ei viidaks... Hoiame loodust.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.