märts 2020

Öökulli akadeemia podcast

Postitas Looduskalender - T, 31.03.2020 - 14.14

Eesti Loodusmuuseumi Öökulli akadeemiad on nüüd kuulatavad podcastidena! 

Öökulli akadeemia podcastidid pakuvad kuulamiseks mõnusaid vestlusi erinevatel loodusteemadel, võttes arutluste keskmesse nii päevakajalised kui igipõlised teemad. Sel kevadel jõuavad uued salvestused kuulajateni kord kuus ning alates sügisest saavad kõik soovijad osaleda ka salvestustel ja mõttevahetustes kaasa rääkida.

Öökulli akadeemia podcasti esimeses osas vestlevad Eesti Loodusmuuseumi zooloog Lennart Lennuk ja nahkhiireuurija Oliver Kalda nahkhiirtest ja viirustest. 

Kuidas omavalitsused saavad tagada lindude pesitsusrahu?

Postitas Looduskalender - T, 31.03.2020 - 12.12

EOÜ soovitab

Foto Arne Ader

Kaelustuvi pesa

Kaelustuvi pesa ( www.loodusemees.ee )

Kevad on käes ja linnud alustanud pesitsemist. Sellega seoses kutsub ornitoloogiaühing omavalitsusi hoiduma pesitsevaid linde ohustavatest tegevustest kevadel ja suvel.

Ühing palub lisada omavalitsuse väljastatavatele lubadele asjakohastel juhtudel tööde läbiviimise ajalise piirangu. See on vajalik, et täita looduskaitseseaduse § 55 lg 61, mille järgi on keelatud looduslikult esinevate lindude pesade ja munade tahtlik hävitamine ja kahjustamine või pesade kõrvaldamine ning lindude tahtlik häirimine, eriti pesitsemise ja poegade üleskasvatamise ajal.

13. NÄDAL 23.3.2020.- 29.3.2020. Jõgeval ja selle ümbruses

Postitas Looduskalender - T, 31.03.2020 - 10.10

Ülevaate koostasid Laine ja Vello Keppart

Pildistasid Vello ja Tiit Keppart

Näsiniined täisõitsengus

Nädal oli päikesepaisteline.

Öösiti valdavalt külmetas ja neljal hommikul oli hall maas. Nädala minimaalseks õhutemperatuuriks mõõdeti esmaspäeva varahommikul -8,2 °C.

Harilik lõokannus

Harilik lõokannus

Päeviti oli soe ja neljal päeval tõusis maksimaalne õhutemperatuur üle 10 kraadi. Kõige kõrgemale küündis termomeetrinäit reedel: 13,1 °C. Samal päeva õhutemperatuuri ööpäevaseks amplituudiks oli 17,7 kraadi. Suured temperatuurikõikumised kergitasid taimi mullast kõrgemale, rebides juuri katki. Seda oli nädala lõpus eriti märgata talirapsipõldudel.

Vahemere dieet võib olla ohuks lindude liigirikkusele

Postitas Looduskalender - T, 31.03.2020 - 08.08

Linnuvaatleja teadusuudis, www.linnuvaatleja.ee

Tervislik toitumine on ühiskonnas teemasid, millest kirjutatakse ajakirjades ja blogides, filmitakse vlogisid ning tehakse tele- ja raadiosaateid. Sageli põhinevad kaasaegsed toitumisnõuanded põlisel talupojakultuuril ja traditsioonidel. Üheks selliseks dieediks on Vahemere dieet, mis on muutunud kogu maailmas nii populaarseks, et Vahemeremaade traditsiooniliselt majandatavad oliivisalud ei suuda nõudlust täita. Vanad oliivisalud on asendumas intensiivselt majandatavate oliiviistandustega, milles oliivipuud istutatakse tihedamalt, rohurinne peaaegu puudub ning kasutatakse põllumajanduskeemiat ja –masinaid.

Soovitused aialinnupäeviku pidajatele

Postitas Looduskalender - E, 30.03.2020 - 17.17

EOÜ soovitab

Foto Arne Ader

Kuldnokk

Kuldnokk ( www.loodusemees.ee )

Viibi võimalikult palju aias. Näiteks võta eesmärk aialinnupäevikusse kahe nädala jooksul kirja saada 15 linnuliiki. Vaatluste jooksvaks üles märkimiseks saab kasutada ka aialinnupäeviku abiankeete.

Ehita kuldnokkadele pesakast või kaks. Kuldnokkade saabumine on tasahilju kestnud juba ligi kuu aega, kuid põhimass saabub lähiajal. Seega viimane aeg pesakastid üles seada või korda teha. Vaata, kuidas pesakasti meisterdada.

Linnuvaatleja määramisvõistluse 2. vooru vastuseid ootame 31. märtsini

Postitas Looduskalender - E, 30.03.2020 - 12.12

Linnuvaatleja kutsub osalema

Foto Arne Ader

Kuldnokk

Kuldnokk ( www.loodusemees.ee

Tuletame meelde, et linnuvaatleja määramisvõistluse 2. vooru küsimustele ootame vastuseid kuni 31. märtsi südaööni.

2. vooru küsimused leiab siit:
algajad: LINK

edasijõudnud: LINK

1. vooru tulemused leiab siit: LINK

Määramisvõistluse info ja reeglid: LINK

Linnuvaatleja
linnuvaatleja.ee
 

Kartul

Postitas Looduskalender - L, 28.03.2020 - 10.10

Kirjutas ja Kuku raadios luges Kristel Vilbaste

Foto Arne Ader

Kartul

Kartul ( www.loodusemees.ee )

Aeg on nüüd pööranud meie sihid ja tegemised hoopis teise suunda, enam ei ole väärtus lõputu rahateenimiseralli, vaid see, kuidas hakkama saada ilma tehiskeskkonnata. Meid vaevavad sarnaselt muu loomariigiga vaid kaks muret – kust saada süüa ja kuidas püsida soojas. Nooremal põlvkonnal ehk ka eksistentsiaalne soojätkamise soov.

Praegu leiad kõige kiiremini üles need inimesed ja sõbrad, kellega tasub koostööd teha. Kes ei vaata su peale ühest küljest nagu potentsiaalsele nakkusallikale ja kes oskavad sinuga suheldes leida viise, kuidas sind mitte nakatada.

Selliseid inimesi tuleb hoida ja neile ka tingimusteta appi minna, sest järgmine abivajaja olete võibolla ise.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.