detsember 2020

Ilutulestik mõjutab elusloodust ja keskkonda

Postitas Looduskalender - N, 31.12.2020 - 12.12

Tekst Linnuvaatleja, www.linnuvaatleja.ee

Foto Arne Ader

Ilutulestik vana-aasta õhtul. Otepää

Ilutulestik vana-aasta õhtul. Otepää ( www.loodusemees.ee )

Iga kord uue aasta saabudes muutub päevakajaliseks ilutulestiku mõju elusloodusele ja keskkonnale. Lisaks ilutulestiku kasutamisest õhku paiskuvatele ja seejärel tagasi maapinnale laskuvatele inimestele ohtlikele keemilistele ühenditele võib pürotehnika kasutamine tuua kaasa näiteks asulates elavatel lindudel nii arvukuse vähenemise kui ka ettearvamatu käitumise.

Kuna enamik lindudest öösiti magavad, sunnib pürotehnikast tekkiv müra neid ärkama ning ohutut paika otsima, sealjuures tuleb neil ilutulestikust hoidumiseks lennata kõrgele. See aga kulutab palju energiat.

Elusloodusele – nii koduloomadele kui ka lindudele – on abiks inimeste hea tahe ehk ilutulestiku laskmisest hoidumine.

Talilinnukaamera - hallpea-rähn

Postitas Looduskalender - K, 30.12.2020 - 10.10

Külalisi tutvustab Linnuvaatlejawww.linnuvaatleja.ee

Veebikaamera kuvatõmmis IceAge, LK foorumist

Foto Arne Ader

Pasknäär ja hallpea-rähn

 

Hallpea-rähn       Picus canus   

 

Kaameraga toidumaja on aeg-ajalt külastanud ka hallpea-rähn. Kuigi hallpea-rähni peamiseks toiduks on putukad ja nende vastsed, sööb ta talvel meelsasti inimese poolt pakutavat rasva ja rasvapalle ning ka taimset toitu, näiteks marju. Suvel võivad suure osa hallpea-rähni toidust moodustada sipelgad ja nende nukud.

Vana ja noore värbkaku toiduvarud erinevad

Postitas Looduskalender - T, 29.12.2020 - 12.12

Linnuvaatleja teadusuudis, www.linnuvaatleja.ee

Foto Arne Ader

Värbkakk

Värbkakk ( www.loodudemees.ee )

Kuigi röövlinnu toidus on nii selgroogseid kui ka -rootuid, keskendub ta reeglina siiski paarile peamisele toiduobjektile. Näiteks jahib värbkakk (Glaucidium passerinum) valdavalt pisinärilisi, aga saagiks langevad ka karihiired ja värvulised. Saakloomade mitmekesisus tagab kõhutäie oludes, kui pisinäriliste arvukus on kesine – niinimetatud kehvad hiireaastad korduvad looduses üsna regulaarselt ja mõjutavad seeläbi ka neist toituvaid röövlinde. Just sellistel aastatel tuleb värbkakul jahtida tavapärasest rohkem teisi loomi.

 

Urvalinnudude salgad kaskedel ja leppadel

Postitas Looduskalender - E, 28.12.2020 - 12.12

Fotod Arne Ader

Urvalind

Urvalind ( www.loodusemees.ee )

 

Urvalind        Carduelis flammea

 

Meil talvituvad urvalinnud liiguvad ringi enamalt jaolt salkades, aga vahel suisa parvedes. Meil üldjuhul urvalinnud ei pesitse ikka põhja pool ja talvitujate  arvukus on samuti aastati äärmiselt kõikuv. Toimetatakse praegusel ajal peamiselt kaskedel ja leppadel seemneid otsides. Talviste linnumajade lähedusse ilmutakse alles pakaseliste ilmadega, aga ka siis salkades.

Armsa olemisega urvalinnud inimesi eriti ei pelga. Silma torkavad lindude karmiinpunane laup ja kollane, tumeda otsaga nokk. Selg ja küljed pikitriibulised, hallikaspruunil sulestikul.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.