Saarma-aasta avamisel loomaaias näeb sõrmiksaarmaid

Postitas Aasta Loom - T, 30.01.2024 - 15.28
Avapilt
Sisu

Aasta looma  avasündmusel toimub ekskursioon loomaaia sõrmiksaarmate paari juurde Vihmametsamajas. „ Rachel ja Joey on hästi aktiivsed ja teevad kõike koos,“ iseloomustab loomakesi ekskursioonijuht Inari Leiman.

Tekst: Helen Arusoo
Fotod: Inari Leiman

 

Kui järgmisel teisipäeval avatakse loomaaia keskkonnahariduskeskuses pidulikult saarma-aasta, tehakse enne saali istumist väike ekskursioon loomaaias elavate Aasia sõrmiksaarmate juurde, kes on Eestis elava hariliku saarma sugulasliik (alamsugukond saarmaslased). Rachel saabus siia Saksamaalt Dortmundist ning on praegu kahe ja poole aastane ja poiss Joey saabus Rootsist Eskilstunast ning on praegu kolme ja poole aastane.

„Sõbraks said nad kohe,“ kommenteerib Inari,  „Vihmametsamajja kolisid detsembris 2022 ja esimene pesakond sündis juba 20. jaanuaril 2023. Teine pesakond nägi ilmavalgust mullu sügisel oktoobris.“

 

saarmapoju

Inari sõnul elavad ja tegutsevad saarmad kõik koos suure perepundina, kus otsustajad on ema ja isa. „Ema tassis poegi juba päris varakult vette, isa aga jällegi pessa tagasi. Eriti esimese pesakonnaga torkasid erimeelsused kasvatusküsimustes silma. Aga ära pole keegi uppunud,“ naerab Inari.

 

saarmas loomaaias

Taimedel Inari sõnul nende aedikus pidu ei ole – kõik, mis kätte saavad, kitkuvad üles ja tassivad pesamaterjaliks. Nad kimbutavad ka koos nendega elavaid binturonge – kui saavad, haaravad sabast. "Maapinnale neid ei lase, õnneks bintud ongi rohkem puulise eluviisiga, kuid kui saarmaid pole, käivad ka maapinnal.," teab Inari. "Väljaheited jäetakse aga kõik koos binturongide pesa kõrgelasuva luugi alla."

Loomaaia ekskursioonil näeme ka, mida saarmad söövad ja saame teada, millised iseloomujoonte erinevused on Joeyl ja Rachelil.

Pärast ekskursiooni jätkub tegevus keskkonnahariduskeskuses, kus avasõnad ütleb loomaaia direktor Kaupo Heinma, saarmauurija Remek Meel kõneleb Eesti utrate olukorrast, zooloog Tiit Maran maailma saarmatest, Christel Bachmann eesootavast saarmaseirest ning Tõnu Laasi möödunud lendorava-aasta sündmustest. Avatakse ka lendorava näitus, mis kolib Ülemiste keskusest Tallinna loomaaia fuajeesse. 

lendorav
Pilt näituselt: väike lendorav oma koduses haavametsas. Foto: Tarmo Mikussaar

Saarma-aasta ürituse kava ja registreerimine on siin:

6. veebruar

17.30 Kohtume loomaaias keskkonnahariduskeskuse fuajees (lääne värav). Ühine jalutuskäik vihmametsa majja saarmaid vaatama
18.15 Avasõnad (Kaupo Heinma, loomaaia direktor)
18.20 Lendorava aasta lühikokkuvõte (Tõnu Laasi, Keskkonnaamet)
18.30 Maailma saarmastest (Tiit Maran)
18.50 Aasta loom saarmas (Remek Meel)
19.20 Saarmaste vabatahtlikust seirest (Christel Rose Bachmann, Keskkonnaagentuur) 19.30 Lõpetamine

 

Lisainfo ja registreerumine https://forms.gle/KjDKgsNmf9Ka1kpA6

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.