Laureaadist õpilane: “Soovitan rajakaamerat õppevahendina väga”

Postitas Aasta Loom - L, 24.09.2022 - 11.08
Avapilt
Sisu

gren ja president

Eesti Vabariigi president Alar Karis koos looduskaitsja märgi laureaadi Gren Hõbemäega.

 

Alustame koolilaste rajakaamera uue hooajaga ja tutvustame selle liikumise mõtet koos 9. klassi õpilase Gren Hõbemäega, kel on oma rajakaamera metsas. Tänavu kevadel pälvis Gren oma rajakaamera teemalise loovtöö eest ka noore looduskaitsja märgi.

 

Tekst: Helen Arusoo

 

Gren, Sinu loovtöö läbivaks teemaks oli rajakaamera salvestused metsas. Elad ise Tallinna ja õpid Vanalinna Hariduskolleegiumis. Kus Su kaamera siis asus?
Kaamera asub Pärnumaal metsas. Mu esivanemad on seal elanud. Kõigepealt panin kaamera nii, et see filmis vana taluhoovi - hoovist läbi läks ka üks loomade rada. Kui puud ja põõsad lehte läksid, ei olnud vaateväli enam nii avar ja siis panin kaamera filmima taluhoovi kõrval olevat metsateed.

Mis inspireeris loovtööd tegema?
Algklassides puutusin kokku koolilaste rajakaamera projektiga (see sai alguse Tallinna Vabast Waldorfkoolist – toim) ja selle raames oli meil kaamera Rocca al Mare vabaõhumuuseumis. Kuna soovisin loovtöö teha loodusega seonduvalt, siis tekkiski mõte panna oma metsa üles rajakaamera ja selle abil seal elavaid loomi jälgida ning vaatlused ka imetajate levikuatlasesse edastada.

Kui kaua Sa rajakaamera vaatlusi teostasid?
Vaatlusi teostasin loovtöö tarbeks ühe aasta jooksul. Kuid rajakaamera on mul metsas üleval siiamaani ning plaanin ühe veel juurde panna.

Mitu liiki rajakaamera jäädvustas?
Imetajaid jäädvustas kümme liiki. Kui loovtöö juba valmis oli, lisandus üks liik veel.  Loovtöö tegin imetajatest, kuid lisaks jäid kaadrisse ka veel näiteks rongad (rongapaar tõi ka oma pojad kaamera ette viljateri sööma), händkakk, meikad, pasknäärid, sookurepaar oma ookrivärvi väikese tibuga.


Kas tuli üllatusi?
Kõige suurem üllatus oli šaakal ja et just neid päris mitu korraga kaadrisse jäi ning ilveseema oma kolme pojaga.


Oli Sul enne ettekujutust sellest, kes loomadest sealkandis metsas elavad?
Muidugi teadsin, et seal metsas elavad metskitsed, põdrad ja metssead, kuna nende tegevuse jälgi ei ole keeruline märgata. Samuti aimasin, et ilves peaks seal elama, kuna olin tema jälgi lumel näinud. Kuid kui kaadris esimest korda ilvest nägin, olin väga rõõmus – ei uskunud millegipärast, et ta tuleb.


Mis järeldustele jõudsid oma loovtöös?
Otseselt mingitele järeldustele ma ei jõudnud. Sain teada, et minu metsas elab palju erinevaid loomi ning väga põnev on jälgida nende elu metsas rajakaamera abil ja neid põhjalikumalt tundma õppida.
 

Kes loovtööd juhendas?
Bioloogiaõpetaja Eha Vahtras.

 

noore looduskaitsja märk


Kas soovitaksid rajakaamerat õppevahendina ka teistele?
Jah, soovitan väga.


Sinust sai tänavu noore looduskaitsja märgi laureaat. Mis vajab kaitset Sinu hinnangul?
Eesti loodus tervikuna vajab kaitset. Kõik me oleme osa loodusest ja igaüks peab loodust hoidma ja kaitsma. Selleks tuleb aga palju looduses viibida ning taimi ja loomi tundma õppida.

 

aukiri Grenile


Millised on tulevikuplaanid, kui saad neid avaldada?
Tulevikuplaane olen küll teinud, kuid midagi väga konkreetset veel mitte.

Aitäh!

 

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.