Harilik lodjapuu Viburnum opulus
Lodjapuu põõsalt ei ole mõistlik juba punetavaid ja läikivaid marju suhu pista ja lisaks on nad veel halva maitse ja ebameeldiva lõhnaga.
Mida sügise poole seda enam köidavad tähelepanu vilju kandvad puud ja põõsad, aga lodjapuu on nende seas tõeline kaunitar.
Lodjapuid võime kasvamas märgata kõikjal Eestis, aga Lääne-Eestis sagedamini nii salumetsades kui puisniitudel või veekogude kaldaaladelt, aga mitte kusagil massiliselt.
Lodjapuud on puuks ülendatud, sest ta sirgub umbes nelja meetri kõrguseks, aga hoolimata madalast kasvust ja tugevast harunemisest võib elada kasvukohal poole sajandi vanuseks, vahel kauemgi. Lisaks peetakse lodjapuud meie looduse põliseks liigiks ja ta kuulub muskuslilleliste sugukonda.
Lehekuju paistab lodjapuul sarnane olevat vahtrapuu lehtedele, sest lehed on kolmehõlmalised ja värvuvad sügise edenedes lillakalt leekivpunasteks.
Lodjapuu
Eemalt vaadates meenutavad lodjapuu viljad pihlakakobaraid. Viljas leidub üks suur ja lapik seeme ehk siis luuviljaline. Pärast öökülmasid võiks huviline neid proovida, sest mürgisus hävib nii külmade kui keetmisega. Igal juhul saab suhkru- ja C-vitamiini rikastest viljadest maru head teed, millel täiesti üllatav maitse – huviline kindlasti proovib. Loodusrahvad hindasid hilissügisesi lodjapuude luuvilju ja kuivatasid neid säilitamiseks, sest külma poolt näpistatud marjadest kaob mõru maitse ning kerge mürgisus.
Linnades kohtate haljasaladel ja koduaedades nii rohelise kui kollase lehestikuga lodjapuudest aretatud ilupõõsaid ja luuviljad võivad neil olla kas punased või mustad, aga vahel mõlema värvilised kobaras.
Tutvustatud mürgised marjad:
Harilik kuslapuu: LINK
Punane leeder: LINK
Harilik näsiniin: LINK
Harilik ussilakk: LINK
Harilik paakspuu: LINK
Harilik maikelluke: LINK
Leseleht: LINK
Harilik kikkapuu: LINK
Harilik maavits: LINK
Harilik jugapuu: LINK
Salu – siumari: LINK
Nende puude viljad võiks puudele jääda:
Harilik tuhkpuu: LINK