VIDEO: madu

Postitas Looduskalender - R, 16.06.2017 - 12.12
Autorid

Video ja kirjeldus Mati Sepp

 

Video: LINK

Sisu

 

Harilik nastik ehk nastik         Natrix natrix

 

Eestimaa looduses on oma fauna poolest fantastiliselt eksootiline ja Euroopa mõistes üsnagi ainulaadne.

Kuid kas Me oleme võimelised Eestimaa loodust edasi kinkima ka oma lastele ja lastelastele sama liigirikkana, kui veel hetkel veel säilinud on? Kindlasti mitte kuna loodus on muutumises ja inimeste majanduslikud huvid käivad käsikäes looduse heaoluga.

Kuid, kuidas hoida loodust ja jääda see juures majandusinimesteks? Mina isiklikult sellele vastust ei tea. Kuid tean, kuidas süstida oma lastesse loodus armastust.

Lihtne reegel - laps peab mõistma, et looduse ei ole vaenlne vaid loodus on Meie sõber ja Meie Tema sulased. Eks looduse käekäik tulevikus sõltubki Meie endi „võsukeste“ suhtumisest looduse imedesse. Seal kus Meie teeme vigu, saavd nemad hakkata haavu ravima, aga seda ainult siis, kui lapsed mõistavad, et loodus on midagi enamat, kui vaid tulus majandusallikas.

Väikestest asjadest kasvad suured teod.

Olles perega jalutamas suundusime RMK puhkepaika, et jalga puhata. Kaugelt vaatasime, et kedagi ei ole ja jalutasime julgelt otse puhkeplatsile. Kuid keegi Meist ei osanud aimata, et puhkeplats oli juba hõivatud.

Mina, koos kahe oma pojaga läksime RMK poolt viidatud kohale lõkepuid tooma. Sirutasin käe välja ja kuulsin mao sisinat. Esimene instikt oli hirm ning poegade ohutus. Nad alles väiksed, vanim pea viiene ja noorem peatselt kolme aastaseks saamas. Laste ohutus tagatud, asusime kogu perega ettevaatlikult sisisejat lähemalt uurima. Minu eesmärgiks polnud loomakesele liiga teha, vaid õpetada lastele, miks madudega tuleb ettevaatlikult ringi käia.

Lapsed mõistavad hästi, et maod ei ole pahad loomad, aga nad on lihtsalt veidi ohtlikud, kui neile liiga lähedale minna. Antud madu jäigi Meist sinna puhkama ja kindluse mõttes kirjutasime järgmiste külastajate jaoks sildi, et puude kuuris on madu puhkamas, olge palun ettevaatlikud.

Loodetavasti mõistavad teisedki külastajad, et maod on Eestimaa looduse osas ja madude tapmine pole mingit moodi põhjendatud tegevus – ka siis kui roomaja Sinu pere peale susiseb.

Eestimaa loodus vajab inimesi, kes suudavad ja tahavad mõista, et maodki on Eestimaa osa ja väärivad oma eluruumi ilma, et neid taga kiusataks või sootuks mõtlematult tapetaks.

Hoidkem loodust.

Sildid

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.