juuni 2016

Must -toonekurgede pesaelust

Postitas Looduskalender - N, 30.06.2016 - 20.20

Pildi napsas Birdfriend, LK foorumist

Isaslind poegi toitmas

 

Must-toonekurg        Ciconia nigra

 

Paar päeva kestis ülekande katkestus, eilsest süsteem töötab ja jagab meile teavet.

Kurepojad on pooleteise kuused, rõngad jalas. Vahepealset põuda, mis jõgede ja ojade ülemjooksud veevaeseks muutis on vihmad leevendanud. Vanalindude Kati ja Karli kalapüük on kergem, väikekalu liigub ülemjooksudel jälle tihedamalt. Näiteks täna on vanalinnud poegi toitnud vähemalt neljal korral.

Sääsesõbrad Sagadisse!

Postitas Looduskalender - N, 30.06.2016 - 14.14

Kirjutas ja pildistas Urmas Tartes

Emane laulusääsk poeb nukust välja

Emane laulusääsk poeb nukust välja

Kas sääski on võimalik pidada sõpradeks? Minu vastus on – jah. Sõber on keegi, kes Sind kunagi ei peta, keda Sa võid usaldada. Sääsed ei peta kunagi. Kui Su ümber lendab „kõhna” emane sääsk, siis tead täpselt, mida sääsk soovib. Kui aga näed punaselt punnis tagakehaga sääske, siis tead, et nädalapäevad ta Sind ei tülita. Kui Sinu ümber sattus lendama peenelt pinisev isane sääsk, siis Sina teda ei huvita.

Vereimemine on üksnes osake nende putukatete põnevast elust. Kui palju on Eestis sääski, kes sääski söövad, kuidas sääski tõrjuda ning kuidas inimesed sääskedega suhestuvad – kõik need teemad on Sagadi metsamuuseumis avatud sääsenäituse sisuks.

Saab teadmisi, emotsioone, mõtlemisainet ja praktilisi näpunäiteid.

Suvine aialinnupäevik 28. juunil - pärnad hakkavad õitsema!

Postitas Looduskalender - N, 30.06.2016 - 01.01

Tekst Meelis Uustal, Suvise aialinnupäeviku koordinaator

Tuleb vast jällegi tõdeda, et loodus kulgeb tänavu oma tavapärasest graafikust natuke eespool. Maikuu lõpus õitsema hakanud vaarikad või jaanipäeva-aegsed pärnaõied ei ole vähemalt Põhja-Eestis sugugi tavapärane pilt. Isegi kui sa pole veel märganud pärnadelt nõnda vara õisi otsida, siis võrast kostuv kimalaste sumin reedab esimesed avanenud õied. Kas oled oma kodukandi pärnad juba üle vaadanud?

Viimasel ajal ongi kimalased aias palju nähtavamaks muutunud. Eks praeguseks ole pesad kosunud ning töölised käivad usinasti nektarit ja õietolmu kogumas.

Ööliblikalood - tähnik-valgekaruslane

Postitas Looduskalender - K, 29.06.2016 - 14.55

Kirjutas ja pildistas Aare Lindtwww.loodusmuuseum.ee

Tähnik-valgekaruslane

 

Tähnik-valgekaruslane            Spilosoma lubricipedum

 

Tähnik-valgekaruslast võime leida kõikjal Eestis ja kohati on ta väga tavaline. Liblikas lendab avamaastikul, võsastikes, metsaservadel ja aedades mai teisel poolel ja juunis. Liigile soodsal aastal võivad augustis lennata ka teise põlvkonna üksikud isendid.

Tähnik-valgekaruslase tiivamuster ei pruugi olla alati ühesugune, üksikutel liblikatel erineb täppide suurus ja ka nende arv.

Kas mägrauru tunneb ära lõhna järgi?

Postitas Aasta Loom - K, 29.06.2016 - 08.00
Sisu

 

vana peasisu välja
Kui satud peale mägra toimetamistele, võid tunda nõrka mägra “kasuka lõhna”.
Foto: Tarmo Mikussaar
 

Võrreldes rebase ja kährikkoeraga on mäkrade maailm inimese jaoks väga nõrgalt tajutav. Kui urgu on asustamas rebased või kährikkoerad, siis reeglina on seal tunda ka tugevat ja spetsiifilist uriinilõhna. Mägrauru juures me tugevat lõhna ei erista.

VIDEO: pesast lendu

Postitas Looduskalender - T, 28.06.2016 - 09.09

Video salvestas Ame, LK foorumist

 

 

Merikotkas          Haliaeëtus albicilla

 

Mõned minutid varem käis emaslind järjekordselt kalaga kotkapoegi pesast välja meelitamas. Näitas kenasti ette, kuidas tuleb oksalt viskuda, et tuul tiibu kannaks, aga lahkus koos kalaga....

8.35 oli kotkapojal minek. Tuleb lendamine välja küll, kui „tahta“ või „nälg näpistab“.

Kotkapere saab hakkama, me ei tea hetkel, kus vanalinnud ja pojad liiguvad, aga soovime noorlindudele maailmaavastamisel - hääd õnne!

25. NÄDAL 20.6.2016.-26.6.2016. Jõgeva ümbruses

Postitas Looduskalender - T, 28.06.2016 - 08.08

Koostasid ning pildistasid Laine ja Vello Keppart

Nõgesel toituvad koerliblika röövikud

Ilm muutus väga soojaks. Maksimaalne õhutemperatuur tõusis enamikel päevadel üle 24 kraadi. Nädala lõpus kippus kuumus liiga tegema. Laupäeval mõõdeti Jõgeval sooja ligi 30 kraadi, pühapäeval sellest enamgi (30,5 °C). Ilm oli jätkuvalt sajune. Vihmata jäid nädala jooksul ainult neljapäev (jaanilaupäev) ja laupäev. Kõige tugevam sadu oli pühapäeva õhtupoolikul. Kokku tuli nädala jooksul vihma 19 mm, mis oli võrreldes kahe väga sajuse eelmise nädalaga tunduvalt vähem.

Rasvatihaste korduvpesitsuste edukus

Postitas Looduskalender - T, 28.06.2016 - 06.06

Tartu Ülikooli linnuökoloogia teadur Marko Mägi, marko.magi@ut.ee

 

Lühikese sigimistsükliga värvuliste hulgas leidub mitmeid, ühe pesitsushooaja jooksul rohkem kui kord pesitsevaid liike. Eestis võib soodsal aastal teise kurna muneda kuni 70% rasvatihase paaridest.

Miks aga üldse kahe kurnaga vaeva näha? Kas ei oleks arukam säästa jõudu järgnevaks aastaks? Nii ja naa.

Lahemaa rahvuspark kutsub kõiki sõpru oma juubelipidustustele

Postitas Looduskalender - T, 28.06.2016 - 02.02

Keskkonnaamet annab teada

Fotod Arne Ader

Majakivi Juminda poolsaarel Lahemaal

Majakivi Juminda poolsaarel Lahemaal

Kõik Lahemaa sõbrad on 2. juulil oodatud 45. tegutsemisaastat tähistava rahvuspargi juubelipeole „Lahemaa külad – rahvuspargi pärlid“.

„Lahemaa rahvuspargis on väga tugev kogukond, kes aitab hoida piirkonna loodus- ja kultuuriväärtusi ning juubeliaastal ongi tähelepanu keskmes just kohalikud elanikud ja siinsed külad oma rikkaliku pärandiga. Ootame kõiki huvilisi üle Eesti ja miks mitte ka kaugemalt osa saama killukesest sellest pärandist, mida Lahemaa endas kannab,“ selgitas Maret Vildak, Keskkonnaametist.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.