Mai 2020

Vaatame Eesti loodusrekordeid - XLI osa

Postitas Looduskalender - R, 29.05.2020 - 07.07

Rekordite rubriiki koostab Marek Vahula

Foto Arne Ader

Sokk

Sokk ( www.loodusemees.ee )

 

Metskits ehk kaber      Capreolus capreolus

 

Rekord nr. 136

Kõige raskemate sarvedega metskitse küttis aastal 2016 Viljandimaalt Viiratsi jahipiirkonnast Mati Koger ja sarvede kaaluks oli 691 grammi (andmed pärinevad EJS-lt).

Rekord nr. 137

Kõige pikema parema sarvega metskitse küttis aastal 1995 Andres Lillemäe Lääne-Virumaalt ja sarve pikkuseks oli 32,8 cm.

Nahkhiire neljapäev - päeval lendavatest nahkhiirtest ja viirustest
Avapilt
Aasta Loom N, 28.05.2020 - 12.54
Sisu

Loodusfotograaf Ave Kruuselil õnnestus nädalapäevad tagasi Viimsi kandis pildile püüda päeval ringilendav nahkhiir. Liiki ekspertidel piltide põhjal määrata veel ei õnnestunud.

 

Üldiselt teatakse nahkhiiri ikka pimedas tegutsejatena, eriti meil Eestis. Öeldakse, et nahkhiired on ööloomad. Aga nagu ikka ja jälle ilmsiks tuleb – reeglist on erandeid. Huvitav on see, et just kevadel teatatakse päevavalges ringilendavatest nahkhiirtest sagedamini.

 

Vahel on selliseid vaatlusi tehtud isegi südapäeval eredas päikesevalguses. Kohe tekib küsimus, et miks nahkhiired sedasi käituvad. Põhjusi on kindlasti erinevaid: nahkhiir aeti päeval varjepaigast lendu, ta otsib uut varjepaika; ööd on külmad ja nahkhiirel kõht tühi, aga lendavaid putukaid leidub ainult päeval; rändel merd ületades jäi nahkhiir „hilja peale”; nahkhiir käitub ebatavaliselt, sest tal on mingi haigus.

Suvine aialinnupäevik. Aiad täituvad linnupoegadega!

Postitas Looduskalender - N, 28.05.2020 - 10.10

Meelis Uustal, suvise aialinnupäeviku koordinaator

Foto Arne Ader

Kuldnokk meelitab poega esimesele lennule

Kuldnokk meelitab poega esimesele lennule ( www.loodusemees.ee )

 

Nüüd, mai viimasel nädalal on kätte jõudnud aeg, mil pesast lahkub varakult pesitsemist alustanud lindude järelkasv. Esimene pesakond, kellele veidi enam kui kuu aja pärast järgneb teine, on nüüd lahkumas kodu- ja põldvarblasel, punarinnal ja talvikesel, hall- ja musträstal, mets- ja rohevindil ning kanepilinnul. Aasta ainus pesitsuskord jõuab lõpule kuldnokal ja varesel, salu- ja sinitihasel ning puukoristajal. Aga kuidas seda kõike aialinnupäevikusse kirja panna?

VIDEO: kobras käis tuttpüti pesa testimas

Postitas Looduskalender - N, 28.05.2020 - 08.20

Videod salvestas Fleur, LK foorumist

 

Kobras ehk piiber      Castor fiber

 

Eile hilisõhtul käis kobras paljast uudishimust tuttpüti pesal „turnimas“. Rumalavõitu uudishimu, pole ju tuttpütid taimetoidulisele koprale konkurendid. Lisaks peaksid ühe järve asukad ju üksteist tundma ja teadma.

Hea, et pesalt munad terveks jäid ja välja ei veerenud. Kui tuttpüti kaaluks on umbes kuussada gramm, siis püttide pesale roninud kopra kaal võib olla veerandsada kilo.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.