november 2020

Looduse Aasta Foto 2020 võidutööd

Postitas Looduskalender - E, 30.11.2020 - 23.23

Looduse Omnibuss annab teada

Esmaspäeval kuulutati välja 20. korda toimunud fotovõistluse Looduse Aasta Foto võitjad. Suure Hundi ja aasta loodusfotograafi tiitli pälvis Aare Udras pildiga „Noor susi“. „Kuna olen soovinud jäädvustada looma-lindu koos temale omase keskkonnaga, siis hakkasin mängima nn kaameralõksu ja välkudega,“ kirjeldas Aare Udras võidufoto saamislugu. „Sel viisil oli õnne septembrikuu sügavas öös Ida-Virumaal see hundinooruk pildile saada. Esmapilgul ülilihtsana tunduv pildistamise viis on osutunud arvatust oluliselt keerukamaks ja saanud praeguseks juba ainuüksi tehnilisest küljest vaadatuna sportlikuks väljakutseks. Looduse keerdkäikudest rääkimata.“

Tartu Ülikooli loodusmuuseumi seeneviktoriin

Postitas Looduskalender - E, 30.11.2020 - 11.11

TÜ loodusmuuseum kutsub osalema

Foto Vello Keppart

Taliseen puidu-sametkõrges

Tartu Ülikooli loodusmuuseum kutsub huvilisi oma teadmisi seentest proovile panema viktoriinil, mis toimub veebis 30. novembrist kuni 11. detsembrini.

Seeneaeg on selleks aastaks mööda saamas, seega on paras hetk enda seeneteadmised proovile panna. Sügis oli seenerohke, metsas võis noppida nii puravikke, riisikaid, kui ka tindikuid – seenepalett ulatus kärbseseentest kännuseenteni. Seente rohkus on innustanud huvilisi oma teadmisi laiendama, kui selle jaoks on abiks seenemäärajad, siis üldiselt on siiski oluline osata märgata seente õigeid tunnuseid ja nende eluviisi. Hea on ju minna metsa, kui tunned seeni paremini ja tead nende söödavust ja mürgisust.

Eesti Looduse fotovõistluse lõpuõhtu

Postitas Looduskalender - P, 29.11.2020 - 12.12

MTÜ Loodusajakiri annab teada

2018. a. võistluse võidutöö roohabekast, autor Roger Erikson

Eesti Looduse 2020. a. fotovõistluse pidulik lõpetamine toimub 2. detsembril algusega kell 16 Tartus Dorpati konverentsikeskuses (Tasku keskus, Turu 2).

NB! Üritus on tasuta ja kestab umbes kaks tundi. Ürituse läbiviimisel järgime Terviseameti poolt kehtestatud turvalisuse nõudeid. Kaitsemaski saab vajadusel ka kohapealt.

Õhtu alustuseks räägib Veljo Runnel linnalooduse pildistamisest, kes linnas fotokaamera ette võivad sattuda ja kuidas neile läheneda.

Seejärel esitletakse fotovõistluse paremaid töid ning tehakse teatavaks võistluse võitjad ja eripreemiate saajad koos žürii kommentaaridega.

Kuulsa loomapargi hundi Wotani lugu

Postitas Aasta Loom - P, 29.11.2020 - 10.00
Avapilt
Sisu

Autor Laura Kiiroja esimene kohtumine Wotani (tagapool) ja Dharmaga (eespool).

 

 

Wotan oli loomapargihunt. Tema õnneks sündis ta USAs Indiana osariigis asuvasse Wolf Park loomaparki, kus töötavad ühed maailma parimatest loomaaiahuntide heaolu ja sotsialiseerimise spetsialistidest, Pat Goodmann ja Monty Sloan.

 

Wotan kasvas üles nii, et lisaks oma hundiperele, oli tal ka lähedasi inimsõpru. Ta sai elada nii stressivaba ja rikastatud elu kui loomaaia tingimustes võimalik.

Wotan oli ka üks kahest esimesest hundist, kellega ma kohtusin, ning seetõttu mulle isiklikult väga oluline tegelane. Endale omase malbuse ja sõbralikkusega tervitas ta mind huntide maailma ega kuritarvitanud tõsiasja, et mul tollal veel sutega kohtudes käed värisesid. Wotan suri tänavu 2.oktoobril, 15 ja poole aasta vanuselt. See on vägagi väärikas iga ühele väärikale hundihärrale.

Siguritee või -kohv?

Postitas Looduskalender - L, 28.11.2020 - 12.12

Kirjutas ja Kuku raadios luges Kristel Vilbaste

Foto Arne Ader

Sigur

Sigur (www.loodusemees.ee )

Sel sügisel uut ravimtaimeraamatut kirjutates sattusin ühel hetkel segadusse. Siis, kui kirjutasin teksti raamatu kaanetüdrukust - sigurist.

Teate ju küll seda helesiniste õitega taime, kelle helesinine on just suvetaeva sinine või vanemale rahvale meeles ehk selle koolivormi pluusi järgi, mida 1970-ndal kandsime. See on üks põnev taim, mida Lõuna-Eestis ja läänepool kõikjal teede ääres kohata võib, aga mida ehk linnainimene näinudki pole. Ja ikka räägitakse kultuursiguriga seoses Peipsi äärest, aga ka sealgi on teda alles hiljuti uuesti kasvatama hakatud Kolkja külastuskeskuse juures.

VIDEO: II osa "Metsavendlus" - jutud Juhaniga 100!

Postitas Looduskalender - L, 28.11.2020 - 00.01

Produtsent Tiit Lepikwww.digikontor.ee

 

Tuleva aasta 13. mail saab Eesti loodusmeeste „raudvara“ Juhan Lepasaar 100 aastaseks.

Kahe nädala eest võisite tutvuda Rein Marani 1994. aastal valminud filmiga  Juhan Lepasaarest: LINK

21. jaanuaril 2015. aastal käis Jaan Riis Alutagusel Oonurmes kirja- ja metsamees Juhan Lepasaarel külas, kaasas fotograaf Toomas Tuul, Kaido Einama ja Tiit Lepik. Usutluse esimeses osas „Noorus“ tekstis tutvustas Juhan Lepasaart Jaan Riis: LINK

Tänast II osa „Metsavendlus“ kommenteerib Peeter Kaasik, Eesti Mälu Instituudist:

Vaatame Eesti loodusrekordeid - LXXVII osa

Postitas Looduskalender - R, 27.11.2020 - 09.09

Rekordite rubriiki koostab Marek Vahula

Ilmaandmed Keskkonnaagentuuri spetsialistidelt: Külli Loodla, Ain Kallis ja Anna Põrh

Illustratiivsed fotod WikipeediA

Narva kindlus

Rekord nr. 222       Kõrgeim mõõdetud õhurõhk merepinnal

Õhurõhu absoluutne maksimum, 1057,2 hPa (793 mmHg) mõõdeti 21.11.1993. aastal Narvas.

Õhurõhk hakkas tõusma 19. novembri õhtul ning tõusis kuni 21. novembri keskpäevani, mil õhurõhk küündis 1057,2 hPa-ni. Seejärel hakkas õhurõhk tasapisi langema.

Naissaar

Naissaar

Rekord nr. 223        Madalaim mõõdetud õhurõhk merepinnal

Õhurõhu absoluutne miinimum, 947,6 hPa (711 mmHg) mõõdeti 16.12.1982. aastal Naissaarel.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.