Harilik lumimari Symphoricarpos albus
Hariliku lumimarja viljad on mürgised, mis praegu põõsa lehtede varjus kasvamas, aga muutuvad nähtavaks lehtede pudenedes. Tegu on võõrliigiga ja nüüd asutakse meie loodusesse levinud liiki tõrjuma. Kuid aiapidajal ei ole kohustust lumimarjapõõsast välja juurida ja põõsas võib kontrollitud tingimustes edasi kasvatada. Meile toodud võõrliike asub hävitama keskkonnaamet. Lumimarja põõsad olid meil kunagi äärmiselt menukad ilutaimed.
Lumimarjade valgeid ja roosasid õisi võime põõsastel märgata veel augustis kui ka septembris.
Silma hakkavad valged lumimarjade viljad põõsaste lehituks jäädes sügisel, aga tutvustame mürgimarjade rubriigis taime viimasena, et anda huvilistele ülevaade, sest tänavu on taimemürgistuste arvukus suurenenud.
Lumimari
Hariliku lumimarja viljad on kuni sentimeetrise läbimõõduga ja peidavad endas kahte seemet.
Tegu on püstise põõsastaimega, mis on nii linnahaljastuses kui maapiirkondade aedades väga levinud, nii et igaüks teda tunneb. Võib arvata, et ilutaimeks toodi neid omal ajal just lumimarjade talvekindluse tõttu ja ka seetõttu, et põõsas talus hästi hekiks pügamist. Nüüdseks võime metsistunud lumimarju juba meie metsades kohata.
Ainult siidisabade salkasid on sügisel märgatud, kui linnud maanduvad põõsastele lumimarju sööma.
Lapsed on saapa talla all ikka sügiseti lumemarja „plaksu“ teinud, kuid peab teadma, et kuslapuuliste sugukonda kuuluva lumimarja valged viljad on nende söömisel mürgised.
Tuletame meelde, et infoliinil 16662, kus töötavad erakorralise meditsiini kogemusega arstid ja õed, kes oskavad mürgistuse puhul patsientidele soovitada kuidas käituda, kui laps on lumimarjade vilju söönud.
Lumimarjaga lõpetame mürgiste, osaliselt kihvtiste ja mittesöödavate marjade tutvustamise tänavu sügisel, aga palve on neid taimi laste vanematele tutvustada, sest mürgistusnähtude ilmnedes küsitakse infoliini telefonil millise taimega tegu võis olla? Seda peaks teadma.
Tutvustatud mürgised marjad:
Harilik kuslapuu: LINK
Punane leeder: LINK
Harilik näsiniin: LINK
Harilik ussilakk: LINK
Harilik paakspuu: LINK
Harilik maikelluke: LINK
Leseleht: LINK
Harilik kikkapuu: LINK
Harilik maavits: LINK
Harilik jugapuu: LINK
Salu – siumari: LINK
Harilik lumimari: LINK
Nende puude viljad võiks puudele jääda:
Harilik tuhkpuu: LINK
Harilik lodjapuu: LINK
Mittesöödavad marjad:
Rootsi kukits: LINK
Toomingate luuvilju ei maksaks katki närida:
Harilik toomingas: LINK