Rootsi kukits Cornus suecica
Paljud taimed kasvavad Eestis oma levila põhjapiiril, kuid arktiline rootsi kukits kasvab hoopis levila lõunapiiril.
Rootsi kukitsaid võime kasvamas leida nii meie saartelt, kui Põhja-Eesti soostunud niitudelt või rabastuvast lehtmetsast, aga ka mererannikult. Turbaväljade servades kasvamine viitab, et taim eelistab happelist, niisket ja päikeselist või poolvarjulist kasvukeskkonda.
Rootsi kukits torkab kasvukohal oma rootsipunaste viljadega silma ja keeruline oleks taimest mööda minna ning huvilisel lähemalt uurimata jätta. Taime kõrgus võiks olla kuni veerand meetrit ja rohtsed võrsed tunduvad näpu vahel neljakandilistena, veidi karvased, aga mitmeaastase poolpõõsa risoom on puitunud. Paljuneb vegetatiivselt ja nii võib suur taimekogum olla tegelikult üks ja sama isend, kuid sel juhul risttolmlemist ei toimu ja vilju jääb väheseks.
Rootsi kukitsa lehed on ovaalsed ja teritunud tipuga ning paiknevad vastakuti. Suvel on rootsudeta lehtede ülakülg hõbedakarvane, aga leheservad juba värvuvad punakateks.
Rootsi kukits
Oranžpunased viljad paistavad ahvatlevad, kuid tekitavad esmakordsel kohtumisel ohutunde mürgisest viljast. Seda nad ei ole. Marjadel lihtsalt ei ole maitset. Viljad tunduvad urbsetena, mõnele maitsejale läägetena. Marjade läbimõõt on umbes pool sentimeetrit, milles peidus suur ja helepruun seeme. Rootsi kukitsa puhul on tegu nn mittesöödavate marjadega.
Tutvustatud mürgised marjad:
Harilik kuslapuu: LINK
Punane leeder: LINK
Harilik näsiniin: LINK
Harilik ussilakk: LINK
Harilik paakspuu: LINK
Harilik maikelluke: LINK
Leseleht: LINK
Harilik kikkapuu: LINK
Harilik maavits: LINK
Harilik jugapuu: LINK
Salu – siumari: LINK
Nende puude viljad võiks puudele jääda:
Harilik tuhkpuu: LINK
Harilik lodjapuu: LINK