Ilveste pulmaaeg
Video salvestas Ahto Täpsi
Ilves ehk harilik ilves Lynx lynx
Muutlikud ilmad, maha sadanud kerge lumikate annab lühikeses ajavahemikus värsket jäljeraamatut uurida – mis siis metsas toimub?
Video salvestas Ahto Täpsi
Ilves ehk harilik ilves Lynx lynx
Metsade vahel ja rabamaastikus, kus veel lund annab jäljeraamatut lugeda. Ilveste jooksuajal ongi jäljeridade kohtamise võimalus tõenäolisem. Ahto video annab olukorrast hea ülevaate, aga vaataja peab juba loomade toimetamisi endale ette kujutama. Üllatusena võib tunduda, kui kõrgele on loom roninud, et enda olemasolu liigikaaslastele teadvustada ja et lõhn ikka leviks…
Video salvestas Ahto Täpsi
Ilves ehk harilik ilves Lynx lynx
Muutlikud ilmad, maha sadanud kerge lumikate annab lühikeses ajavahemikus värsket jäljeraamatut uurida – mis siis metsas toimub?
Kuvatõmmis veebikaamerast Balistar, LK foorumist
Harilik ilves Lynx lynx
Täna sai kaamerasüsteem Elistveres maha võetud.
Täname tegijaid, vaatajaid ja LK foorumit. Ehki kaamerapilti sai edastatud loomapargi ilveste aedikust saime aasta jooksul veidi ettekujutust ilveste elukorraldusest.
Kobras kogub talvevarusid (kask, haab, pajuliigid), mida ta oskab aga hästi hoida selleks ajaks, kui jää kaanetab kõik veekogud. Kui on veel vaba vett, käib ta võimaluse korral väljas söömas.
Video: Remek Meel
Kunstnik Leo Lätti on joonistanud koprast pildi, oksake käpa vahel – sellel oksakesel on suur roll tänavu – kobras on Ehitaja!
Joonistus: Leo Lätti
Majaehitaja. Tänavu tutvustame aasta looma kobrast esmalt kui võimsat ehitajat, kes loob ka teistele elupaiku. Praegu jaanuaris pole kopra ehitushooaeg veel alanud, aga peagi on see käes. "Kobrast võiks nimetada meie uue taasiseseisvumisaegse Eesti eluslooduse arhitektiks, sest kõikjal, kuhu ta vähegi saab, tekitab ta suurema või väiksema vääriselupaiga, kus saavad elutseda mitmed kaitsealused ja ohustatud liigid lindudest ja kahepaiksetest roomajatest poolveeliste liikideni välja," kirjutab näriliste uurija ja kopra-aasta kõneisik Remek Meel. "Loomulikult muudab kobras tohutult end ümbritsevat keskkonda ja seetõttu satub liik inimesega kergesti vaenujalale, sest inimene ei salli, et keegi peale tema enda võiks keskkonda nii suurel määral muuta."
Kas sa oled truu kaasa? - Jah!
Kas päris lõpuni truu? -Jah!
Kas sulle meeldib põhiliselt kodus toimetada? - Jah!
Vastates Eesti Loodusmuuseumi näitusel "Isad ja pojad" külastajale esitatud küsimustele "jah", saad vastuseks: oled "kobras-mees". Kodukesksemat isast looduses leida polegi kui aasta loom 2019 kobras!
"Täielikult truu isa. Eeskujulik ehitaja, kes rajab oma perele võimsa maja ja võib elada ühes paigas põlvkondi. Õpetab poegadele kodu ehitamist ja parandamist."
Foto pärineb näituselt "Isad ja pojad" , kus on põnevat avastada ka teiste loomariigi isaste kohta. Näitus jääb Eesti loodusmuuseumis avatuks kogu järgneva aasta jooksul.
Olin eelneval päeval kohanud metsas kahte ilvest ning mul oli kindel plaan tulla tagasi hommikul esimeseks valguseks. Ma lootsin, et ilvesed on ikka veel seal toimetamas. Paraku läks aga hoopis nii, et sellel hommikul olid mul kanda perekohustused. Metsa pääsesin alles pärastlõunal. Võrreldes eelneva õhtuga, kus taevas oli selge ja õhk jahe, oli ilm öösel muutunud. Pilvitas. Sadas lume-lörtsi-vihma segu ja puhus tuul. Kohale jõudes suundusin otsejoones sinna, kust avanes vaade künkale, millel eelneval õhtul ilveseid olin näinud. Lootsin, et nad ka nüüd istuvad seal. Aga ei... küngas oli tühi. Ilveseid ei olnud.
Kõigepealt kohtas ta teda murtud metskitse juures, siis nägi ilvest võõra ratturiga silmitsi ning kolmandaks tabas varitsuses. Viimane kohtumine võtab aga väga palju aega...Remo Savisaar kirjutab, kuidas ta neljandat korda – Grand finale! – kohtub sama ilvesega ja saab temast kenad fotod. Eelneva suurepärase päeva jooksul olin saanud selgeks ilvese kohta nii mõndagi. Ma teadsin tema põhilist liikumistrajektoori ja aimasin ette tema käitumist. Sellel ööl jäi minu uneaeg lühikeseks – ärevus oli sees ning mõtted ilvese juures. Varahommikul väljusin kodust pimedas, et jõuda ilvese juurde varitsusse enne, kui valgeks hakkab minema. Hommik oli krõbekülm, kuid olin riietanud end vastavalt.
Oma eelmises loos "Rattur ja ilves" kirjutasin, et mul õnnestus hea juhuse läbi olla ilvese ja inimese näost-näkku kohtumise pealtnägijaks. Kuna konkreetne metsakiisu osutus üsna julgeks, tekkis mul kohe paar ideed, kuidas looma paremini pildile püüda.
Copyright 2025 · Looduskalender
Designed by Zymphonies
Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.