Lõpuks on ka põllukarja vanim emand karvavahetusega algust teinud. Küljed ja näolapp hallikad, lahtist suvekarva veel rinnaees ja ka mujal.
Üle pika aja ilmusid kitsed võsalagendiku rajakaamera ette. Metsakarja sokk ja vanem kits. Mõlemil küljed laigulised. Sellises karvas loomi on tore kaameraga jälgida. Selgub kohe, miks karvavahetus just lehtede langemise ajale on ajastatud. Värviliste lehtede ning juba ka luitunud toonide taustal on selline metskits üsna kaitsevärvi loom.
Sügise edenedes muutuvad salgas liikuvad tihased uudishimulikumaks. Otsitakse muidugi talvituma asuvaid putukaid, aga ka õõnsusi, kuhu ööseks varju jääda. Kaamerat käis toksimas rasvatihane.
Lagendikuümbruse sookaasiku kuld on peagi maha varisenud. Mõned kollased ladvad püsivad veel. Ka tuulevaikse ilmaga on selline mets hääli täis. Langevad lehed sahisevad ja krabisevad mööda oksi kukkudes mitmeid kordi enne kui maapinnale välja jõuavad.
Põllukarja üks sokkudest. Silmad küla poole, kõrvad metsa suunas. Õhtusöögiks väljale kogunedes ollakse valvsad. Lehesajus mets on häälekas ja kuulatamist rohkem.
Vana talukoha puude all loomi oodates sai vaid mõned kaadrid napsatud, kuni loo avapildi vanem kits otsejoones sülle tahtis tulla. Peale üllatusest pärani silmi rutati tuldud teed tagasi ja rohkem põllukarja läinud nädala karvavahetuse ja liikmelisuse kohta teada ei saanudki. Paistis aga küll, et liigutakse nagu ennegi seitsme või kaheksakesi koos.
Metsakarja kodumetsas võib leida palju jälgi. Selle puu küljes armastab sokk sarvi nühkida. Armid koore pinnal on mitme aasta omad. Langenud lehtede all on ka hiljuti sõraga mööda maad veetud.
Saabunud on selle sügise kõige värvilisem aeg. Pajud ja paakspuud annavad erksamat rohelist, vahtrad punakaid toone. Kõige kuldsemad on haavad.
Haneränne täies hoos. Lagleparved on hanedega asendunud. Peamiselt suur-laukhaned, sekka ka rabahanesid.