Metskitse aasta 2017

Kitsekaamera lõpetab

Avapilt
Sisu

Kuniks mets on väga märg ja kitsekaamera juurde akusid vahetama minna on raske, paneme kitsekaamera pildi kinni. Millalgi jaanuaris – kui metskits pole küll enam aasta loom – proovime siiski kaamera uuesti käivitada. Kas tuleb päike ja toidab paneele või taheneb mets ja saab kergema vaevaga akusid vahetada. Teisisõnu, plaanis on veel paar kuud 2018. aastal ka kitsekaameraga jätkata. Lootusega, et lumi tuleb maha ja maa taheneb korralikult. Külmemate ilmadega ja uute sarvede kasvu alguseks on kitsedel soolaku juurde rohkem asja. Anname jooksvalt plaanidest teada. Seniks paigaldama uue aasta looma kaamera Elistverre, mis läheb käiku jaanuari alguses.

Pikk öö

Avapilt
Sisu

Metskitsed talvisel ajal asulate lähedal põldudel.
Foto: Tarmo Mikussaar

 

Talve hakul, kui lund veel napib, aga pimedaid öötunde on hoopis rohkem kui nappi päevaaega, hakkavad metskitsed väikseid salku moodustama ja rohkem külade ja asulate lähedale hoidma. Üheks põhjuseks on kiskjate surve suurenemine. Rohkem päevase eluviisiga metskitsed tunnevad ennast asulate lähedal natuke turvalisemalt, sest inimest pelgavad kiskjad nagu hunt ja ilves ei julge valgel ajal asulate lähedale tulla. Küll aga võivad nad pika öö jooksul julgust koguda ja tühja kõhu sunnil mõnd metskitsesalka ka vahetult küla lähedal rünnata. Pole harvad juhused, kui metskitsed seepeale koerte haukumise saatel päris külatänavale ja majade vahele pakku jooksevad. Esimene lumekirme avab jäljeraamatu, mis annab öösel kuuldule kohe selgust juurde.
 

Tarmo Mikussaar

 

Järelvaatamisi/kuulamisi harimiseks

Sisu
metskits sametsarvedega
Palju Eestis elab metskitsi? Keegi ei tea täpselt. Ulukibioloogid pakuvad 2-3 korda rohkem kui jahimehed. Võib-olla saame tõele lähemale aasta jooksul.
Foto autor: Tarmo Mikussaar
 

Metskitsest ehk kabrast ilmusid suures meedias põhjalikud lood heade metskitsetundjatega juba enne aastavahetust ning ka jaanuari esimestesse nädalatesse jätkus reportaaze: paneme siia mõned lingid huvilistele järelvaatamiseks/kuulamiseks:

Auhinnaretk metsa

Avapilt
Sisu

"Ma ei teadnudki, et kopra tammil kannatab vahel ka ise kõndida," imestas Mattias Repp, kes sai koos teiste lastega looduses liikumise tarkusi juurde Eesti Loodusmuusemi ja Aasta looma luulevõistlusel pärjatud autorite preemiamatkal.
Foto: Mats Kangur

RSS voog: Metskitse aasta 2017 - asu jälgima

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.