Nahkhiire neljapäev - Vääna-Postil tegutsevad uurijad koostöös Riigikaitse Rügemendiga

Avapilt
Sisu

Vääna (Humala) nahkhiirte talvituspaigas asuvad Peeter Suure nimelise merekindluse umbes ühe kilomeetri pikkused maa-alused käigud, mis on raiutud ligi kümne meetri sügavusele maa alla paekivisse.

 

Nagu Vääna-Postilgi, on ka siin nahkhiirte talvitumist uuritud juba enam kui 50 aastat. Siinsetes käikudes on enam-vähem püsivalt talvitunud umbes 30 tiigilendlast ja umbes paarsada nahkhiirt teistest liikidest. Siiski on see arv läbi aegade veidi langenud, peamiseks põhjuseks see, et inimesed on neid käike läbi aegade külastanud ka sügis-talvisel perioodil (1. septembrist kuni 30.aprillini). Talvituspaik jääb osaliselt Vääna maastikukaitseala ja osaliselt Vääna hoiuala koosseisu. Külastuskoormuse väljaselgitamiseks jälgime käikudesse sisenemist peidetud külastusloendurite abil ja selle järgi teame, et Vääna talvituspaika külastas 2018. aasta jaanuarist kuni 2019. aasta jaanuarini enam kui 850 inimest. 2019. aasta sügisel rajasime LIFE-projekti raames kõigi Vääna (Humala) talvituspaiga sissepääsude ümber tarad ja varustasime need videovalve ning selgitavate siltidega. Sissepääse on kokku üheks. Nahkhiirte und valvab seal turvafirma USS Security.

 

Sel sügis-talvel, kui ala on külastuskoormuse osas kontrolli all, on tuvastatud vaid kaks keeluaegset külastust. Samas on aga kahel korral paigaldatud tarasid ka juba lõhutud (ühel korral püüti tara ka ära varastada, aga see katse siiski tänu politsei sekkumisele ebaõnnestus). Piirkonnas tegutseb aktiivselt Kaitseliit, kelle maale osa käigustikust jääb. Kaitseliidu koostööpartner ja rentnik, Riigikaitse Rügement, korraldab noortele suunatud militaarlaagrite raames mitmeid retki ka maa-alustesse käikudesse, aga seda vaid sel perioodil, kui käikudes nahkhiiri ei talvitu. LIFE-projekti raames koolitame Humala piirkonnas mitmeid loodusgiide, sh ka Riigikaitse Rügemendist ja püüame seada sisse sellist koostööd, mis võimaldaks kohalikel kogukondadel alal loodushoidlikult koos tegutseda. Lisaks tarastamisele paigaldasime Humala kõige külastatavama sissepääsu juurde ka nahkhiirte talvituspaika nahkhiiri ja LIFE-projekti tutvustava infotahvli ja korraldasime piirkonnas 2019. aastal koos kohalike kogukondadega ka ühed prügikoristustalgud, kus osales kokku 15 inimest. 2019. aasta lõpus korraldasime projekti raames Vääna mõisas ka ühe kohalikele huvirühmadele suunatud nahkhiirte huvipäeva, kus osales enam kui 40 huvilist ja arenes viljakas arutelu.

humala

Tara püstšahti ümber Humalal.

 

Parandamaks nahkhiirte talvitustingimusi,on kavas üks ala püstšahtidest mingil viisil sulgeda, et taastada maa-aluses käigus nahkhiirtele vajalik stabiilne temperatuur ning vähendada tuuletõmbust. Koostöös Riigikaitse Rügemendiga on kavas rajada alale ka uus elektriliitumine ja tuua talvituspaiga käikudesse püsiv elektrivool, et muuta ala praegune akudel baseeruv elektrooniline valve soodsamaks ja veelgi tõhusamaks. Lisaks analüüsime ka ala kaitse-eeskirja ja kaitse-režiimi ning teeme kaitseala valitsejale, Keskkonnaametile ettepanekuid nahkhiirte kaitse tõhustamiseks alal. Loodame, et see kõik aitab tulevikus tiigilendlastel rahulikumalt ja arvukamalt Väänas (Humalas) talvituda.

 

Lauri Klein,
Eestimaa Looduse Fondi EstBatLIFE projektijuht

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.