Nahkhiire neljapäev - Ülgase "koopad" on olulised talvituspaigad

Avapilt
Sisu

Endise fosforiidikaevanduse käikudes Ülgasel on nahkhiiri järjepidevalt seiratud juba vähemalt 30 aastat. 

 

Ülgase nahkhiirte talvituspaik on endine fosforiidikaevandus, mille käigustik paekalda sees on kokku 4 kilomeetrit pikk. Kui eelmise sajandi viimase kümnendil talvitus siin enam kui 150 tiigilendlast, siis viimasel paaril aastal on see arv jäänud 30-40 vahele ning talvituvate tiigilendlaste arv Ülgase käigustikus on pea pidevalt langenud. Selle peamiseks põhjuseks on kasvav talvine inimkülastuste arv.

 

Kuigi nahkhiirte talvituspaik jääb tervenisti Ülgase looduskaitseala piiresse ja siin on aastaringi keelatud maa-alustesse käikudesse siseneda, ei peeta sellest keelust kinni ja külastatakse käike nii suvel kui talvel. Külastuskoormuse väljaselgitamiseks jälgime käikudesse sisenemist peidetud külastusloendurite abil ja selle järgi külastas näiteks pelgalt 2018. aasta nelja talvekuu jooksul käike vähemalt 550 inimest. LIFE-projekti raames on 2020. aasta jooksul kavas rajada Ülgase talvituspaiga üheksa sissepääsu ümber tarad ja varustada need videovalve ning selgitavate siltidega.

Nahkhiirte und on ka Ülgasel juba ilma taradeta 2019/2020 aasta talvel valvanud turvafirma USS Security. See valve näitab aga selgelt, et inimest vaid sildid ja videovalve ei pea - võrreldes kahe tarastatud talvituspaigaga (Vääna-Posti ja Humala) on videokaamerate ette sel talvel jäänud palju rohkem sissetungijaid. Talvekuudel on registreeritud vähemalt 15 sissetungi ja mai-juuni jooksul veel kümmekond lisaks. LIFE-projekti raames koolitame ka Ülgase piirkonnas mitmeid loodusgiide, mis võimaldab kohalikel kogukondadel loodushoidlikult koos tegutseda. Lisaks tarastamisele korraldasime siin 2019. aastal koos kohaliku külaseltsiga ka prügikoristustalgud, kus osales kokku 20 inimest.

2020. aasta sügisel on siin kavas korraldada ka üks kohalikele huvirühmadele suunatud nahkhiirte huvipäev. Alale on kavas rajada ka eraldi elektriliitumine ja tuua talvituspaiga käikudesse püsiv elektrivool, et muuta praegune akudel baseeruv elektrooniline valve soodsamaks ja tõhusamaks. Lisaks analüüsime ka ala kaitse-eeskirja ja kaitse-režiimi ning teeme kaitseala valitsejale, Keskkonnaametile ettepanekuid nahkhiirte kaitse tõhustamiseks alal. Loodame, et see kõik aitab tulevikus tiigilendlastel rahulikumalt ja arvukamalt Ülgasel talvituda.

 

Lauri Klein,

Eestimaa Looduse Fondi EstBatLIFE projektijuht

talgulised

Prügikoristustalgulised Ülgasel.

 

 

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.