Koolilaste rajakaamerad täiendavad imetajate levikuatlast

Postitas Aasta Loom - P, 22.11.2020 - 19.21
Sisu

ilvese vaatlus

Eesti ilvese vaatluste kaart 2020. aasta jaanuari seisuga. Rohelisega on märgitud ruudud, kus ilvest on nähtud ja vaatlus selle kohta on edastatud Loodusvaatluste andmebaasi või eElurikkuse portaali.

 

Koolilaste rajakaamerad on asunud oma loodusvaatlusi edastama  Eesti imetajate levikuatlase täienduseks. Nurme koolilt läks ruutu nimega MF41 kirja ilves, rebane, põder, metskits, kährik, pruunkaru vaatlus ehk et 6 liigi kaardid said juurde ühe „rohelise“ ruudu! Antsla gümnaasiumi rajakaamera abil lisandus roheline ruut metsnugisele ning Kiviõli I Keskkoolilt kährikule, rebasele ja ka metsnugisele.

 

Ülejärgmise ehk 2022. aasta lõpuni korjatakse andmeid uue Eesti imetajate levikuatlase jaoks, mille eesmärgiks on anda aktuaalne ülevaade kõikide looduses vabalt esinevate imetajaliikide leviku kohta Eestis alates aastast 2000. Kogutavad andmed on aluseks ka uue Euroopa imetajate atlase tegemisel, mis peaks ilmuma aastal 2024. 

 

„Suurulukitega andmeid laekub meile regulaarselt, aga eraldi inventuuri oleme pidanud tegema nahkhiirtele ja pisiimetajatele,“ selgitab levikuatlase koordinaator Triin Edovald Keskkonnaagentuurist, „aga inventuuridest ainuüksi ei piisa ja abi oleks vaja juurde. On palju väga tavalisi liike, kelle vaatlustega saaks igaüks aidata.“

Kaardistamise aluseks on 10x10 UTM ruudustik, milles märgitakse ära liigi esinemine või mitte-esinemine. Vaadake üle oma kodukoha ruut kaardilt -  kas sinu lähedal elavad tuntud loomad nagu mutt, orav, kaelushiir on juba sisse kantud vaatlusena? Kui ei, oleks see suureks abiks, kui vaatlus nendeni jõuaks. Vaatlusi võib loomulikult saata ka suurulukite kohta. Kõik huvilised üle Eesti oodatud kaasa lööma ning sisestama oma tähelepanekuid imetajate kohta Loodusvaatluste andmebaasi või eElurikkusesse. Looduses on selleks mugav kasutada nutirakendusi: LVA äppi või eElurikkuse äppi Legulus.

 

 

 

nurme

Nurme koolilaste rajakaamera asus UTM ruudus nimega M41 (ruudustiku jooned on all kaardil näha; ruudud on küljepikkusega 10 km), sealt õnnestus neil kirja saada ilvese, pruunkaru, kähriku, rebase, põdra ja metskitse vaatlus, mida enne kaardile märgitud polnud.  See ei tähenda veel, et samas ruudus neid loomi keegi enne vaadelnud pole, küll aga tähendab ilmselt, et vaatlusi pole kirja pandud.

 

Kes jääb määramisega hätta, võib küsida abi Triin Edovaldilt aadressil triin.edovald@envir.ee või leida Eesti Terioloogia Seltsi kodulehelt õppematerjalidest abi.

 

 

Helen Arusoo

 

 

 

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.