Laste rajakaamerad

 Vaata meid ka Facebookist!

Alustame metskitse-aastal laste rajakaamerate piltide vahendamisega aasta looma kodulehel. Kaasame alustuseks kolm kooli, kes vastasid meie üleskutsele osaleda aasta looma tegevustes, mille sisuks on rajakaamera abil oma kodukandi metskitsede elu jälgimine.  Kui huvilisi kooliklasse on teisigi, võtke meiega ühendust!

Laste rajakaamerate rubriigis avaldame koolilaste kogutud rajakaamerate pilte. 

  • Selleks tuleb osta klassil oma rajakaamera, paigutada kaamera metsa ning käia korra nädalas kaamera juures “saaki” hankimas – tuua pilte ja videosid. Samuti tuleb korra nädalas vahetada kaamera akusid. Pildid ja video tuleks üles riputada kooli kodulehele ja saata aasta looma kodulehe toimkonnale.
  • Aasta looma toimkond aitab 1) õige kaamera valikul 2) valida kaamerale sobiv koht 2) paigutada kaamera metsa 3) osta soolakivi  metskitsede meelitamiseks 4) õpetada kasutama rajakaamera programmi 5) määrata kaamerasilma ilmuvaid loomaliike.

Aasta looma kodulehe toimkond koostöös Looduskalendri ja Eesti Jahimeeste Seltsiga kutsub koole osalema rajakaamerate projektis, mis tutvustab lastele võimalust jälgida metsaelu vahetult ja avastada läbi rajakaamerasilma looduse ettemääramatus. Ühtlasi võimaldab projekt täiendada loodusõpetuse ja zooloogia tunde, aidates tutvuda eri loomaliikide ja lindudega ehedal, lastele põneval viisil.

"Partide tants" luhajärvel

Postitas Aasta Loom - P, 18.04.2021 - 13.00
Sisu

 

Pardid saputavad üksteise järel tiibu nagu oleks tegu mingi kevadise rituaaliga. Siiski on kõne all tavaline puhastamine ja pesemine. Kui tähelepanelikult vaadata, siis on näha, et linnud sukelduvad või kastavad pea vette, seejärel saputavad tiibu. Et nad on veel talvejärgselt koos ühes pundis ja pole laiali pudenenud, võtavad nad pesemisegi ette kollektiivselt - nii isased kui emased. See kõik näeb välja nagu koordineeritud tants: kord üks sinikael, siis teine, ikka ilusasti järjekorras.

Kõik juba ärkavad - Vihasoo koolilaste videos näeb karu ja mäkra

Postitas Aasta Loom - P, 14.03.2021 - 15.53
Sisu

Kährikud on juba mõnda aega üleval, samuti mägrad ja karuteateid tuleb siit-sealt. Vihasoo koolilaste rajakaamera videost näeme üksikut otti, kes juba 1. märtsil käis kaameraesist lõhnajälge nuuskimas ja taliuinakust virgunud mäkra, kes ka samal päeval asjalikult ringi toimetab. Lapsed olid videot vaadates imestunud, et "karu juba tatsab"!

Kaprade kroonid vahetuvad

Postitas Aasta Loom - P, 21.02.2021 - 13.23
Sisu

Videost on näha, et sarvevahetus algas Vabaõhumuuseumi sokul tänavu hilja. Klipp on pärit Tallinna Vaba Waldorfkooli 4. klassi laste rajakaamera salvestustest.

 

Laste rajakaamera videol näeme metskitse sarvevahetuse lugu. Talvel kaotavad sokud oma vanad ilusad sarved ja loomad on mõnda aega nudipead. Saabub paari-kolmenädalane sarvepaus ja karjas näevad isased ja emased siis üsna ühesugused välja. 

Vihasoo laste kaamerast - kährikud keerutavad ja sead tormavad

Postitas Aasta Loom - P, 31.01.2021 - 09.00
Sisu

 

Koroona ajal on Vihasoo Lasteaed-Algkooli 1. ja 2. klassi kuus last pidanud leppima sellega, et juhendaja Martin Piispea käib üksi kaamera juures, kuna koos praegu metsa minna ei saa. Video parimatest loomakaadritest lohutab kõiki keerulisel ajal - vaatame meiegi, milline rikkalik elu keeb laste kodukoha metsas. 

Koolilaste kaamera - metsnugise tegemised VOL 2

Postitas Aasta Loom - P, 17.01.2021 - 13.00
Sisu

 

Kiviõli I keskkooli 1. klassi lapsed on rajakaamera abil saanud selgeks, kuidas metsnugis oma kodupiirkonda tähistab.

 

Esmapilgul tundus lastele esimest videot vaadates, et nugis liputab saba. Tegelikult pritsis ta uriini laiali oma territooriumi tähistamiseks. Kõik kiskjad märgistavad oma kodupiirkonda väljaheidetega, erinevalt näiteks hirvlastest, kes lasevad oma pabulad sinna, kus parasjagu häda peale tuleb.

 

 

Koolilaste kaamera: ka metsnugis maiustab õuntega

Postitas Aasta Loom - P, 10.01.2021 - 15.59
Sisu

 

Kiviõli I Keskkooli 1. klassi laste rajakaamera kaadritest sai kokku kena video metsnugisest, kes lastele üllatuseks ka õunu sööb. Nad on harjunud nägema, et metskits, kährik ja rebane maiustavad söödaplatsil õuntega, aga et ka nugis, kes tavaliselt lihtsalt kaamera eest korra läbi lipsab, ubinate kallal maiustab, pole enne videole jäänud. Ubinad - suhkur! - meeldib aga kõigile loomadele. Igal juhul eelistavad kiskjad vahepeal ka taimset toitu. 

 

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.