Laste rajakaamerad

 Vaata meid ka Facebookist!

Alustame metskitse-aastal laste rajakaamerate piltide vahendamisega aasta looma kodulehel. Kaasame alustuseks kolm kooli, kes vastasid meie üleskutsele osaleda aasta looma tegevustes, mille sisuks on rajakaamera abil oma kodukandi metskitsede elu jälgimine.  Kui huvilisi kooliklasse on teisigi, võtke meiega ühendust!

Laste rajakaamerate rubriigis avaldame koolilaste kogutud rajakaamerate pilte. 

  • Selleks tuleb osta klassil oma rajakaamera, paigutada kaamera metsa ning käia korra nädalas kaamera juures “saaki” hankimas – tuua pilte ja videosid. Samuti tuleb korra nädalas vahetada kaamera akusid. Pildid ja video tuleks üles riputada kooli kodulehele ja saata aasta looma kodulehe toimkonnale.
  • Aasta looma toimkond aitab 1) õige kaamera valikul 2) valida kaamerale sobiv koht 2) paigutada kaamera metsa 3) osta soolakivi  metskitsede meelitamiseks 4) õpetada kasutama rajakaamera programmi 5) määrata kaamerasilma ilmuvaid loomaliike.

Aasta looma kodulehe toimkond koostöös Looduskalendri ja Eesti Jahimeeste Seltsiga kutsub koole osalema rajakaamerate projektis, mis tutvustab lastele võimalust jälgida metsaelu vahetult ja avastada läbi rajakaamerasilma looduse ettemääramatus. Ühtlasi võimaldab projekt täiendada loodusõpetuse ja zooloogia tunde, aidates tutvuda eri loomaliikide ja lindudega ehedal, lastele põneval viisil.

Kaprade kroonid vahetuvad Aasta Loom P, 21.02.2021 - 13.23
Sisu

Videost on näha, et sarvevahetus algas Vabaõhumuuseumi sokul tänavu hilja. Klipp on pärit Tallinna Vaba Waldorfkooli 4. klassi laste rajakaamera salvestustest.

 

Laste rajakaamera videol näeme metskitse sarvevahetuse lugu. Talvel kaotavad sokud oma vanad ilusad sarved ja loomad on mõnda aega nudipead. Saabub paari-kolmenädalane sarvepaus ja karjas näevad isased ja emased siis üsna ühesugused välja. 

Vihasoo laste kaamerast - kährikud keerutavad ja sead tormavad Aasta Loom P, 31.01.2021 - 09.00
Sisu

 

Koroona ajal on Vihasoo Lasteaed-Algkooli 1. ja 2. klassi kuus last pidanud leppima sellega, et juhendaja Martin Piispea käib üksi kaamera juures, kuna koos praegu metsa minna ei saa. Video parimatest loomakaadritest lohutab kõiki keerulisel ajal - vaatame meiegi, milline rikkalik elu keeb laste kodukoha metsas. 

Koolilaste kaamera - metsnugise tegemised VOL 2

Postitas Aasta Loom - P, 17.01.2021 - 13.00
Sisu

 

Kiviõli I keskkooli 1. klassi lapsed on rajakaamera abil saanud selgeks, kuidas metsnugis oma kodupiirkonda tähistab.

 

Esmapilgul tundus lastele esimest videot vaadates, et nugis liputab saba. Tegelikult pritsis ta uriini laiali oma territooriumi tähistamiseks. Kõik kiskjad märgistavad oma kodupiirkonda väljaheidetega, erinevalt näiteks hirvlastest, kes lasevad oma pabulad sinna, kus parasjagu häda peale tuleb.

 

 

Koolilaste kaamera: ka metsnugis maiustab õuntega Aasta Loom P, 10.01.2021 - 15.59
Sisu

 

Kiviõli I Keskkooli 1. klassi laste rajakaamera kaadritest sai kokku kena video metsnugisest, kes lastele üllatuseks ka õunu sööb. Nad on harjunud nägema, et metskits, kährik ja rebane maiustavad söödaplatsil õuntega, aga et ka nugis, kes tavaliselt lihtsalt kaamera eest korra läbi lipsab, ubinate kallal maiustab, pole enne videole jäänud. Ubinad - suhkur! - meeldib aga kõigile loomadele. Igal juhul eelistavad kiskjad vahepeal ka taimset toitu. 

 

Koolilaste rajakaamera: sookass, kaber, kährikud ja rebane Aasta Loom P, 03.01.2021 - 11.00
Sisu

Vihasoo lasteaed-algkoolil õnnestus ajavahemikus novembris-detsembris 2020 pildile saada ilves, metskits, kährikud ja rebane.

 

Koolivaheajal vaatame, mida erinevad koolilaste rajakaamerad on sügistalvel videole püüdnud.

Kuidas me laste rajakaamerale kohta valisime

Postitas Aasta Loom - P, 20.12.2020 - 12.00
Avapilt
Sisu

Kaardil on näha, et UTM vaatlusruutudes Türi linnas ristuvad neli ruutu ning näiteks metsnugise vaatlused puuduvad kõigis neljas (esiletõstetud sinise äärega ruudus paistab "T" täht Türi linna nimest).

 

Novembri lõpus sai Türi põhikoolile valitud vaatlusteks selline metsatukk, milles Eesti imetajate levikuatlase jaoks oleks kõige suurema kasu. Õnneks ristuvad Türi linnas lausa nelja UTM vaatlusruudu piirid, nii et valida sai lausa nelja ala vahel. Sobiv metsatukk leidus siiski vaid kahes ja lähemalt uurides tundus parim valik olevat ruut number MF01, kus mitmed üpris levinud imetajate vaatlused puuduvad.
Kohe esimese nädalaga tuligi kaamera ette metsnugis. Video ise pole väga huvitav, nugis näitab end ainult korraks, aga laste rajakaamera vaatluste abiga saame nüüd ühe valge ruudu igatahes kenasti roheliseks värvida. 

 

Türi põhikooli laste rajakaamera esimesed külalised

Postitas Aasta Loom - E, 14.12.2020 - 10.00
Avapilt
Sisu

 

Tänavu varakult alanud koolivaheaja jooksul, mis koolilaste jaoks ilmselt sujuvalt koduõppeks üle läheb, katsume läbi vaadata selle poolaasta põnevamad videod, mida 16 koolilaste rajakaamerat on kinni püüdnud.

 

Novembri lõpus paigaldasid Türi põhikooli lapsed õpetaja Evely Siimsoo eestvedamisel ja MTÜ Aasta looma kaasabil linnalähedasse metsa oma klassi rajakaamera, kuhu viisid ka natuke õunu ja kohe esimesel nädalal olid külalised platsis: metskitsed, metsnugis ja rebane.  "Oi, lapsed olid ülirõõmsad," kommenteeris õpetaja Evely Siimsoo, "Ühel tüdrukul tuli kitsekesi vaadates lausa pisar silma, nunnumeeter töötas. Me ei olnud ju valmis kedagi nägema veel."

 

Video: Koolilaste rajakaamera hooaja põnevamad videod  - hunt käis kah! Aasta Loom L, 20.06.2020 - 10.00
Sisu

Küsisime koolilaste rajakaamerate juhendajatelt, milliseid videoid nad tänavusest hooajast esile tõstaksid ja lisame siia mõned. Paari kaadrit oleme enne looduskalendris küll näidanud, aga kuna nad on kihvtid, siis võib uuesti vaadata:

 

 

 

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.