august 2018

VIDEO: kaberipere suveaeg

Postitas Looduskalender - R, 31.08.2018 - 10.10

Video salvestas Fleur, LK foorumist

 

 

Metskits ehk kaber         Capreolus capreolus

 

Metskitsede talled nägid ilmavalgust umbes kolme kuu eest ehk nad on umbes samavanused meie veebikaamera ees noorlinnuks sirgunud suur-konnakotka ja kalakotkastega.

Videos nähtav kitsepaar veedab suvel aega perekondlikult ehk solitaarselt. Juulikuus olid küll kaberitel pulmad ja sel ajal pidi kitsetall iseseisvalt hakkama saama, aga emasloom indleb kõigest mõne päeva ning seejärel liiguti koos nagu varemgi.

Taevaskoja jalgsimatk - Suur-Taevaskoda ja Väike-Taevaskoda

Postitas Looduskalender - N, 30.08.2018 - 23.54

Lugu ja visuaal Kaido Einamawww.reisijutud.com

Emaläte enne sissevarisemist.

Taevaskoja maastik on üks Eesti rahvusmaastikest. See on ka mõnedel andmetel Eesti TOP 5 hulka kuuluv vaatamisväärsus, seega võiks Taevaskoja matkarada ka Google Street View vaates olla, et selle tee saaksid läbi jalutada kõik, kes ka kohapeale ei satu.

Taevaskoja-laadseid pinnavorme leidub muidugi ka mujal Lõuna-Eestis, näiteks Toolamaal ja Leevakul Võhandu ääres või Süvahavva kandis, kuid Taevaskojas on need liivakivipaljandid kõige suuremad.

Fotovõistlus ootab pilte ilvesest

Postitas Aasta Loom - N, 30.08.2018 - 16.22
Avapilt
Sisu

Metskitsest toituv ilves elab inimesele nüüd uskumatult lähedal. Varem põhiliselt valgejänest eelistanud metsakiisu elas ka jänese elupaigas - sügaval laanes. Vaatamata sellele, et ilves on nüüd inimesele lähemale kolinud, on siiski harukordne, kui ilvest nähakse. Kuid vahel näib metsakiisu unustavat oma peidulisust ja võib istuda väga avalikult lagedal kohal. Hoidkem silmad lahti!
Foto: Tarmo Mikussaar

 

Looduskalendri minutid Vikerraadios: Seeneaeg on käes

Postitas Looduskalender - N, 30.08.2018 - 08.08

Lugude autor Kristel Vilbaste loeb tekste ka Vikerraadios

Fotod Arne Ader

Haavapuravik

Haavapuravik

Esimene puravikukaste on söödud. Kase- ja haavapuravikud kergitavad oma kübaraid metsateede ääres. Kohati kohtame ka kukeseeni.

Kasepuravik

Kasepuravik

Ja siis on veel kõikjal mingeid imelikke seeni, millele nimegi ei oska anda, ammugi ei te me, kas nad süüa kõlbavad. Ja nii hakatakse otsima inimesi, kes teistest paremini seeni tunnevad, et nendega metsa minnes seenekorv kindlasti täis saada.

Rongad reageerivad lähiliikide hoiatustele vastavalt olukorrale

Postitas Looduskalender - K, 29.08.2018 - 09.09

Linnuvaatleja teadusuudis, www.linnuvaatleja.ee

 

Oht langeda ühe kiskjaliigi saagiks võib tingida erinevatel saakliikidel sarnaste hoiatushäälitsuste kasutamist. Hoiatus on mõistetav kõigile ning suhteliselt odav, sest teave levib kiiresti ka hoiataja kiskja eest varju jäämisel. Hoiatus võib anda teavet kiskjaliigi ja lähenemissuuna, samuti suuruse, kauguse või käitumise kohta. Seepärast on kasulik mõista sarnase ökoloogia või sama elupaika jagavate liikide hoiatusi.

Looduskalendri minutid Vikerraadios: Rännurodu reas

Postitas Looduskalender - K, 29.08.2018 - 07.07

Lugude autor Kristel Vilbaste loeb tekste ka Vikerraadios

Fotod Arne Ader

Linavästrik

Linavästrik

Hommikul, kui läbi aknaklaasi välja vaatan, siis tervitab mind rõdult silpsudes veidi kössis linavästrikunooruk. Veel on mu aias siinsündinud. Need viimasena sündinud. Aga suurem osa linavästrikurahvast juba rändab. Nii need hallid päris linavästrikud, kui ka kollase kõhuga lambahänilased.

Porr

Porr

 

Puukoristaja

34. NÄDAL 20.8.2018.- 26.8.2018. Jõgeval ja selle ümbruses

Postitas Looduskalender - T, 28.08.2018 - 12.12

Ülevaate koostasid ning pildistasid Laine ja Vello Keppart

Lodjapuu  viljad  on  värvunud

Suvi  jätkus. 

Ööpäeva  keskmine  õhutemperatuur  kõikus  14...19  kraadini.  Soojematel  päevadel  (neljapäeval  ja  reedel)  mõõdeti  pärastlõunal  õhus  sooja  24...26  °C,  samas  sajuse  ilmaga  esmaspäeval  ja  pühapäeval  tõusis maksimaalne  õhutemperatuur  ainult  17...18  kraadini. 

Kõige  jahedamaks  osutus  nädala  kestel  teisipäeva  ja  kolmapäeva  vaheline  öö,  kui  minimaalne  õhutemperatuur  langes  õhus  7,6  kraadini.  Teistel  öödel  õhutemperatuur  alla  10  kraadi  ei  langenud. 

VIDEO: Mägrad augustis

Postitas Looduskalender - T, 28.08.2018 - 11.11

Kaamerapilt, video ja kokkuvõte Tiit Hunt, www.rmk.ee

Mägraperel läheb endiselt kenasti, kaks poega on elus ja hea tervise juures ning parasiidid ei näi neid samuti liialt tüütavat. Pikemad tiirud mägralinnast kaugemale paistavad olevat selleks aastaks lõppenud.

Möödunud nädalal on kaamera salvestanud pea igal õhtul ja öösel ning ka mõnel hommikutunnil määrade tegemisi. Vana isasmäkra pole aga pikemat aega õnnestunud oma kodulinnakus näha, kuid kui hing sees, siis küllap tuleb tema jaoks õigel ajal tagasi.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.