Koolide rajakaameraid tuleb juurde

Avapilt
Sisu

Mälukaart läheb arvutisse juba metsas. Õpetaja Janek Joab vaatab kohapeal, kes on seekord kaamera eest läbi käinud? 
Foto: Tarmo Mikussaar

 

Aasta looma meeskonna üleskutsele kooliklassidele metsa rajakaamerad paigutada on vastanud üle 10 kooli, nende hulgas ka maakoolid ja väikelinna koolid. Õpetaja Janek Joab Antsla Gümnaasiumist räägib, mis rajakaameraid lastele vaja oleks.
 

Janek, kas Antsla kooli lapsel on rajakaamera metsa paigutamisest ka kasu – arvatakse ju üldiselt, et maa- ja väikelinna õpilased tunnevad loodust paremini kui  suurlinnalaps? 
Maalaps vajab samuti abi looduse tundma õppimisel, sest ka tema on tänapäeval küllaltki urbaniseerunud ja omapead eriti ei kipu minema näiteks metsa. Kogu ühiskonnas, ka maal, on elustiil muutunud tubaseks ja arvutikeskseks ning mugavaks. Info kättesaamine on laste jaoks paari kliki kaugusel. Siinkohal on oluline õpetada neile päris loodust märkama ja tundma. Tänapäeva lapsed on suhteliselt kodused, on väga üksikud, kes on omal initsiatiivil looduses liiguvad. Neile kõigile on teeviita vaja. 

 

kaks kitse

Laste esimene kaamerasaak. Kaks kitsekest.

 

Mida loodad sellest kaamera abil lastele õpetada?
See väike tehniline vidin on laste jaoks tõeline meelitusvahend. Niisama „tulge metsa“ idee peale tuleksid vaid üksikud. Me peame praegusel tehnikaajastul sellega arvestama, et õppimist toetavad vahendid on teistsugused. Arvan, et kaamera jälgimine aitab lastel mõista, et tegelikult siinsamas poole kilomeetri kaugusel koolist käibki metsaelu. Loomad on meie ümber ja päriselt olemas, mitte ainult võrgus piltidel. Nende silmad lähevad särama, kui nad näevad fotosid mitmetest erinevatest loomadest. Neil tekib põhjus ja huvi metsa minna. Ühtlasi innukamad hakkavad ise tassima loomadele ninaesist ja mitte ainult loodusringi toimumise ajal, vaid nädalavahetusel. 

 

Mida lapsed on öelnud, mida nemad kaamerast näha tahaksid?
Teel metsa oleme alati ennustanud, kes võiks nädala jooksul pildile jääda. Laste esimene ootus on näha põtra ja entusiastlikumad loodavad ka karu leida kaamerafotolt. Aga, kui vaatame pilte, siis kütab kirgi iga loom, kes on kaamerasse jäänud. On see siis kits või kährik  Silmad lähevad särama. Neil on alati ootusärevus. 
Mind üllatab, et huvilisi on meie koolis palju ja mulle tundub, et see on ka väga teistsugune tegevus tavapärastele ringidele, mis koolis toimuvad. Laste õue meelitamiseks on see ideaalne lahendus.

 

lapsed saevad
Oli mõte loomadele ka soolakivi paigutada. Kõigepealt tuli metsa alt kuivanud puu maha võtta.
Foto: Tarmo Mikussaar
 
soolakivi paigutus
.....ja siis see pinnasesse suruda.
Foto. Tarmo Mikussaar
 

Praeguseks on lisaks Antsla Gümnaasiumile rajakaamera projektiga liitunud ka Tsirguliina Keskkool, Varstu Kool, Ala Põhikool, Keeni Põhikool, Kosejõe ja Nurme koolid, lähiajal tuleb osalejaid juurde. Seda lisaks kevadel alustanud Tallinna Vaba Waldorfkoolile, Ridala Põhikoolile ja Võru Kreutzwaldi Koolile. Kindlasti ootame osavõttu ka suurte linnade koolide hulgas. Leiame koos lahenduse, kuhu kaamera panna! Seniks jääme ootame juba osalevate koolide parimaid pilte ja lugusid.
 

Helen Arusoo
 

kaamerapilte uurides
Põnev – kes siin oli? 
Foto: Tarmo Mikussaar
 
Antsla Gümnaasiumi õpilased
Aasta looma meeskond koos Antsla Gümnaasiumi lastega metsas kaamerat paigutamas.
Foto: Tarmo Mikussaar 

 

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.