Ilvese saakloomadest - jäneslastest

Postitas Aasta Loom - N, 26.07.2018 - 15.24
Avapilt
Sisu

Halljänese kõrvad on pikemad kui valgejänesel. Pildistatud juunikuus.
Fotod: Remo Savisaar

 

Sel korral tuleb lühidalt juttu jänestest, kes teinekord ilvese toidulauale jõuavad. Meie looduses võib kohata kahte liiki – hall- ja valgejänest. Mina kutsun halljänest põllujäneseks ning valgejänest metsajäneseks. See iseloomustab keskkonda, kus nad peamiselt tegutsevad. Teinekord nende teed ka ristuvad ja nii võib valgejänest kohata metsade vahelisel põllul ja vastupidi.

 

valgejänes
Valgejänese sabatups püsib aastaringselt valge. Pildistatud juunikuus.
 


Valgejänes ehk metsajänes toimetab peamiselt metsades ja soodes, eelistades elupaigana kuuse alusmetsaga metsi ning segametsi. Halljänes ehk põllujänes eelistab avamaastikku, toimetades enamasti põldudel ja heinamaadel, kuid ka metsaservades. Suuremaid metsamassiive ta väldib.
 

Kuidas jänestel vahet teha? Talvel on see lihtne, sest suvel halli kasukat kandev valgejänes saab talveks selga kauni, valge kasuka. Halljänes on talvel hallikas ning suvel pruunikas. Suvekarvas valgejänes on aga hallikaspruun ning sellel ajal on neil vahet teha natuke keerulisem. Kogenud loodusvaatleja jaoks on asi aga lihtne! Kuidas siis suvekarvas loomadel vahet teha?

 

halljänes
Halljänese saba on pikem, selle alaosa on valge ning ülaosa on tume. Pildistatud juunikuus.
 

 

Valgejänese kõrvad, jalad ning saba on lühemad, kui halljänesel. Samas on valgejänese käpad laiemad, kui halljänesel. Valgejänese sabatups püsib aastaringselt valge. Halljänese saba on pikem, selle alaosa on valge ning ülaosa on tume. Keha on valgejänesel samuti väiksem ja pea ümaram. Paraku, kui loomi kõrvuti ei näe, siis on määramine ikkagi raskem ja muutub lihtsaks alles kogemuste lisandumisel!

 

Remo Savisaar

valgejänes2
Lumevaesel ajal valge kasukas varjuda ei aita. Pildistatud veebruarikuu teises pooles.

 
valgejäens3
Valgejänese kõrvad on lühemad kui halljänesel. Pildil on karvavahetusega algust teinud valgejänes,
pildistatud aprillikuu alguses.

 

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.