Piusa koopa nahkhiirekaamera. Ehkki nahkhiirte talvine loendus on selleks aastaks lõppenud, ootame huvilisi kokku lugema, mitu nahkhiirt talvitub kaamerasilma ees (vaata otsestriimi siit). Pakkumise võib kirjutada Eestimaa Looduse Fondi Facebooki lehele või otse elf@elfond.ee. Vastanute vahel loositakse auhinnaks Eesti loodusmuuseumi nahkhiirenäituse "Hirmus armas nahkhiir" piletid. Video noppis välja Fleur looduskalendri foorumist.
Eesti esimene avalik nahkhiirekaamera on Piusa koopast Looduskalendri lugejatele kuu aega pilti edastanud, oleme saanud jälgida, milline üks tardunes viibib ja tihedalt üksteise kõrval rippuv nahkhiirte kogum välja näeb. Oleme võinud veenduda, et koopas on ka talvel liikumist - ringilendavaid nahkhiiri näeb päris tihti.
Esimese kuu jooksul on kaameral ka mõnel korral pilt eest ära läinud, aga loodame, et alustamise raskused on nüüdseks möödas ja pilt pidev.
Miks nahkhiired ringi lendavad? Nahkhiired ärkavad tardunest korra või paar kuus, kuid igasugune häirimine võib ärkamiste arvu suurendada. Isegi väga ettevaatlikult koopas tegutsevad nahkhiireuurijad äratavad tahes-tahtmata mõned loomad. Seetõttu on nt iga-aastase nahkhiirte loenduse ajal näha koopas tavapärasest rohkem lendavaid nahkhiiri ja kobaras on osa loomi ärkvel. Olukord peaks koopas rahunema järgmiseks päevaks pärast häirimist. Tardunes viibivate loomade kehatemperatuur on langenud koopa temperatuuri tasemele, nende südame töö on aeglustunud umbes 20 löögini minutis. Võrdluseks: lennates võib loomade süda lüüa kuni 1000 korda minutis.
Nahkhiirekaamera on osa Eestimaa Looduse Fondi ja Eesti Loodusmuuseumi koostöös toimuvast Euroopa Komisjoni LIFE'i programmi projektist „Tiigilendlase (Myotis dasycneme) elupaikade parandamine Eestis“.
Helen Arusoo/ELF-i pressiteade