Videost on näha, et sarvevahetus algas Vabaõhumuuseumi sokul tänavu hilja. Klipp on pärit Tallinna Vaba Waldorfkooli 4. klassi laste rajakaamera salvestustest.
Laste rajakaamera videol näeme metskitse sarvevahetuse lugu. Talvel kaotavad sokud oma vanad ilusad sarved ja loomad on mõnda aega nudipead. Saabub paari-kolmenädalane sarvepaus ja karjas näevad isased ja emased siis üsna ühesugused välja.
Sarvevahetus võib aga peale hakata nii sügisel kui ka kesktalvel, nagu näeme käesolevast videost, mil mustikavarsi sööv mitmeaastane sokk kannab ilusat sarvekrooni peas detsembri lõpus. Ka alles 11. jaanuaril (kuupäevad on näha all paremas nurgas) jalutab ta veel ringi, sarved peas. Üpris hilja! Paljudel sokkudel on selleks ajaks juba sarved kadunud. Ent sarvevahetuse aeg ongi individuaalne ja võib kõikuda paari kuu piires, olenevat vanusest ja ilmastikust ning looma seisukorrast. Suuremas karjas on ikka keegi, kel juba sarved tulevad või veel vanad peas.
Vahepeal läheb aega mööda ja rajakaamera salvestuste peale pole jäänud kahjuks, kuidas sokul sarved kaovad, aga juba "palja peaga" näeme looma 30. jaanuaril (ilmselt on tegu sama sokuga, viimaseid elab Vabaõhumuuseumis tegelikult mitu).
Video lõpus 11. veebruaril näitab loom juba tärkavaid sarvenukke, kui ta kraabib ja sügab pead - sarved tulevad.
See loom aga, kes vahepeal kaamerat nuusib, pole sarvedeta isane, vaid hoopis uudishimulik emane!
Helen Arusoo