Laste rajakaamerad

 Vaata meid ka Facebookist!

Alustame metskitse-aastal laste rajakaamerate piltide vahendamisega aasta looma kodulehel. Kaasame alustuseks kolm kooli, kes vastasid meie üleskutsele osaleda aasta looma tegevustes, mille sisuks on rajakaamera abil oma kodukandi metskitsede elu jälgimine.  Kui huvilisi kooliklasse on teisigi, võtke meiega ühendust!

Laste rajakaamerate rubriigis avaldame koolilaste kogutud rajakaamerate pilte. 

  • Selleks tuleb osta klassil oma rajakaamera, paigutada kaamera metsa ning käia korra nädalas kaamera juures “saaki” hankimas – tuua pilte ja videosid. Samuti tuleb korra nädalas vahetada kaamera akusid. Pildid ja video tuleks üles riputada kooli kodulehele ja saata aasta looma kodulehe toimkonnale.
  • Aasta looma toimkond aitab 1) õige kaamera valikul 2) valida kaamerale sobiv koht 2) paigutada kaamera metsa 3) osta soolakivi  metskitsede meelitamiseks 4) õpetada kasutama rajakaamera programmi 5) määrata kaamerasilma ilmuvaid loomaliike.

Aasta looma kodulehe toimkond koostöös Looduskalendri ja Eesti Jahimeeste Seltsiga kutsub koole osalema rajakaamerate projektis, mis tutvustab lastele võimalust jälgida metsaelu vahetult ja avastada läbi rajakaamerasilma looduse ettemääramatus. Ühtlasi võimaldab projekt täiendada loodusõpetuse ja zooloogia tunde, aidates tutvuda eri loomaliikide ja lindudega ehedal, lastele põneval viisil.

Video: Koolilaste rajakaamera hooaja põnevamad videod  - hunt käis kah! Aasta Loom L, 20.06.2020 - 10.00
Sisu

Küsisime koolilaste rajakaamerate juhendajatelt, milliseid videoid nad tänavusest hooajast esile tõstaksid ja lisame siia mõned. Paari kaadrit oleme enne looduskalendris küll näidanud, aga kuna nad on kihvtid, siis võib uuesti vaadata:

 

 

 

Laste rajakaamera: rebasepojad möllavad

Postitas Aasta Loom - L, 06.06.2020 - 10.00
Sisu

 

 

"Isa märkas keset viljapõldu vanas maaparanduskuhilas rebaseurgu," kirjutab Antsla gümnaasiumi 6. klassi õpilane Jan Fred Joab. "Arutasime, et paneme rajakaamera jälgima, kas seal on veel tegevust või on pojad juba pesast lahkunud. Kaamera jälgis ümbrust paar päeva ning meie üllatuseks käis seal vilgas tegevus. Saadud videomaterjalidest panin kokku lustaka rebasefilmi." 

Laste rajakaamerad on juba enamikus järgmist sügist ootamas, kuid mõned visad koolid ei taha suvekski seda seisma jätta! Miks mitte!

Laste kaamera: kobras, saarmas, põder

Postitas Aasta Loom - L, 30.05.2020 - 10.00
Avapilt
Sisu

 

Kiviõli I keskkooli rajakaamera hooaeg on tänavuseks läbi saanud, aga Kaspar Kuusmik 3. klassist käib nüüd ise kaameraga ringi ja on toredaid pilte püüdnud koduümbruse loodusest. 

 

Koprapesa juures oli Kaspar varemalt isaga mitmeid kordi käinud ja juba esimesel korral õnnestus tal saada sealt toredaid kaadreid ning ta oli väga õnnelik. Aga küürutama pidi noor fotograaf nende piltide saamiseks päris pikalt, nagu ta ise ütles! 

 

kobras

 

koprad

 

VIDEOD laste rajakaamerast: metskitsede karvavahetuse aeg

Postitas Aasta Loom - L, 16.05.2020 - 10.00
Sisu

 

Praegu vahetub metskits oma talvist kasukat suvise vastu, juba mõnda aega. Suvine, aluskarvata kasukas kasvab metskitsedel üpris aeglaselt, samal ajal kaob paksem, talvine ja aluskarvaga kuub. Ei ole nii, et paari päevaga kukub karv maha. Karvavahetus kestab neil aprilli-mai jooksul. Kui soojaks läheb väga järsku, jääb kitsedel karvavahetus justkui "hiljaks" ja siis on kitsel palav ning ta nühib end igale poole ning näeb välja nagu pooleldi niitmata lammas. 

VIDEOD laste kaamerast: hiir, mäger ja kährik

Postitas Aasta Loom - L, 09.05.2020 - 10.00
Sisu

 

Kährikud on üpris kõvad hammustajad ja klähvijad ja mägrad tavaliselt suhteliselt tuimad, aga kui mäger võtab ette, siis ta suudab tõsiselt agressiivne olla. Tsirguliina kooli laste rajakaamera videost on näha, et mäger otsustas, et tal on toidukonkurendist kõrini ja tuleb ära ajada. Mäger on palju tugevam kui kährik.

 

Lastekaameras: ärev siisike ja ükskõikne rebane

Postitas Aasta Loom - L, 25.04.2020 - 12.00
Sisu

 

Paljudele röövlindudele-loomadele toiduks olev siisike annab häälekalt puuladvas teada, et oht on lähedal. Rebane aga muudkui sööb kaamera ees õunu ega lase end häirida. Mitmel päeval järjest nägi Aegviidu koolilaste rajakaameras sama pilti: rebo sõi õunu ja siisike ei olnud sellega rahul. Järjepidevalt teatas ta kõigile ümberringi, et ümbruses liigub kiskja. Temast said aru kõik: vindid, tihased, varesed jne, isegi hiired. Rebasel oli ükskõik!

VIDEO: mäger kukkus vette

Postitas Aasta Loom - L, 18.04.2020 - 10.00
Sisu

 

Antsla Gümnaasiumi õpilane Jan Fred Joab pani kokku video mägra külaskäikudest koolilaste rajakaamera ees: "Vaatasime isaga metsas koolilaste rajakaamera videosid ja oli nii palju vahvaid klippe. Metsas tekkis kohe mõte, et siit saab kokku panna ühe laheda video mägrast," kirjutab Jan Fred. Tõepoolest, ojakesest üleviiv palk, mille äärde kaamera oli seatud, näib mägraisandale väga meeldivat - küll turnib seal, küll nakitseb midagi koore vahelt - kiiret ei näi tal olevat. Kuni käib karmauhti vette!  

Video: Vihasoo isailvesed mägralinnakul

Postitas Aasta Loom - L, 11.04.2020 - 09.00
Sisu

 

 

Vihasoo koolilaste rajakaamera ette jäänud ilvesed käivad istumas mägralinnaku peal. Miks? Sest nende jaoks on see üks huvitav koht, kus on põnevad lõhnad ja kõikelubav ümbrus. Seal liigub kährikuid, seal liigub mäkrasid. Ja võib-olla ka pruute? Märtsikuus otsiti seal kräunudes igatahes emaseid. Videos kuuleme metsakõutsi jooksuaja häälitsusi alates 0:58.
Nüüdseks on ilveste jooksuaeg läbi.

Video lõikas kokku koolilaste rajakaamera juhendaja Martin Piispea Vihasool.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.