
Foto: Tarmo Mikussaar

Foto: Tarmo Mikussaar
Kui mart (10.11) matab, siis kadri (25.11) kuseb, andres (30.11) paneb pulga ette ja nigul (6.12) needib. Nii on maarahvas Lõuna-Eesti kandis talvist ilmakäiku ennustanud ning tänavu tundub, et ega nad väga mööda pannudki. Mardipäevaks oli kogu maa paksu lume all. Spordimehed panid suusad alla ja mardisandid pidid endale rohkem vammuseid selga ajama, et külm nina ära ei näpistaks. Karud, kes polnud veel magama saanud, tuuseldasid mööda metsi ringi ja jätsid suuri jälgi paksu lume sisse maha. Mõni oli veel tammikus lume alt tõrusid kraapimas käinud või metsatalude õunaaeda kaenud. Kõik keerasid oma toimetused talviseks, aga siis hakkas kadripäev paistma ning kogu maha sadanud lumi sulas peaaegu ühe ööga ära. Soomaal algas jälle ei tea juba mitmes aastaaeg. Suurvesi lahmas luhtadele. Kõikjal mujal oli samuti kevadiselt kõrge veetase. Nõiakaevud hakkasid keema ja karstilehtrid täitusid veega. Kadri lasi suure kaarega.
Neil päevil on vaid mõned viivud, mil läbi tinahalli pilvekoti päike piilub. Enamasti peab ka päise päeva ajal toas tule üles võtma, et koduseid toimetusi teha näeks.
Looduses on see vaikne aeg. Kohanetakse uue olukorraga. Paljudele ongi see ju elu esimene talveootus. Värvuliste jaoks, kes tegutsevad ainult valgel ajal, on päeva ja öö vahekord aasta kõige raskem. Lühikese päeva jooksul leitud toidust peab jaguma pikaks ööks, et soe sees hoida, kuid õiget öist pakast polegi veel ju olnud. Raskem aeg seisab veel ees.
Metskitsed koonduvad suurematesse salkadesse. Mida suurem kari, seda rohkem on kõrvu, mis kuulevad, ja silmi, mis näevad. Nii on tõenäosem, et märgatakse õigel ajal kraavi pervel hiilivat ilvest või osatakse võsavillemitel pea sassi ajada.
Põdrapullide sarved sügelevad ja ühel hetkel kukuvad tolksti peast ära. Milline kergendus. Aastaring saab täis. Paar kuud testosteroonivaba sarvepuhkust ja kõik hakkab aga jälle otsast peale.
Mägrad põõnavad oma talvepesas, ei tee hetkel kirpudest väljagi. Naabrid kährikud käivad veel ööpimedas hulkumas ja metsatalu õunaaias viimast võtmas, kuni on mida võtta.
Meie kultuuride sulatusahjus, kus segatud soome-ugri ja slaavi rahvatraditsioon ning kristlik traditsioon, peetakse kadripäeva hingedeaja lõpuks ja jõuluootuse alguseks, ühtlasi ka talve alguseks. Las siis andres paneb pulga ette ja nigul needib.
Tarmo Mikussaar

Foto: Tarmo Mikussaar

Foto: Tarmo Mikussaar

Foto: Tarmo Mikussaar