Mägra aasta artiklid

Kohtumine metskitsega

Avapilt
Metskitsed. Foto: Triin Leetmaa
Sisu

Foto: Triin Leetmaa

Heinamaad ja põlluservad on tihti ääristatud vanade okastraataedadega. Ühelt poolt räägivad need maastiku kujunemise lugu, kuid teisalt on ohuks loomadele. Meenub paari talve tagune kohtumine kitseperega. Loomad reageerisid inimest nähes nagu neil tavaks ja põgenesid. Esimesed kargasid kergelt üle aia, kuid karja keskel olnud sokupoiss hindas olukorda valesti ja takerdus traatidesse. Kuna kari seejärel peatus, otsisin kotist binokli, et sokku lähemalt uurida. Verelaik tema jala juures tegi murelikuks. Kui kari uuesti liikuma hakkas, ühines sokupoiss nendega kiirelt. Ehk oli vigastus siiski kergemat laadi.

Triin Leetmaa

Oh neid Pärtli plikasid!

Sisu
Joonis 1. Kulli-Kai sõbraga
Kulli-Kai sõbaraga.
 

Oh neid Pärtli plikasid! 

Peep Männil

Pärtli-Pille vanatüdruk
Matsakas ja punapäine
Kulli-Kati noor ja ilus
Tütarlapsest sirgub naine

Kulli-Kati ema Kai
Katil on ka kaksikvend
Omal uue sõbra sai,
Nüüd tunneb hästi end

Eerol meeldib Pille
Ja Madisele Kai
Marko jälle Katiga
jutu peale sai

Marko ära kasutas
Kati siirast noorust
Kinkis kelakee ja nüüd tal
Pole enam voorust

Eero pikalt moosind Pillet
Pille pole enam plika
Loodab veel, kuid siiani
Ta saadetud on pikalt

Metskitse tunnevad kõik

Sisu
metskits
Muistsed eestlased ütlesid metskitse kohta kaber, tänaseks on see nimi unustatud ja laenatud sakslastelt asemele "kits". Metskits polegi aga kits, vaid hoopis väike hirv. Kits kuulub veislaste sugukonda, olles lammaste ja veiste sugulane, metskits on hirvlane nagu punahirv või põder.
Foto: Tarmo Mikussaar

Ott magab

Sisu
karu magamisase
Karukoobas Kõrvemaalt, kus tegid uinaku karuema ja kaks poega.
Foto: Vahur Sepp
 

Mäger on talveuinakul, ent kuidas on karuga?
November algas lumesadude ja miinukraadidega. Loodus saavutas kiiresti talvise ilme. Samas oli maapind külmumata ja lume all madalamates kohtades lausa vesi.
Võtikvere lähistelt tühjalt seisva talu õunaaiast leidsin novembri alguses veel suure isakaru jäljed. Esikäpa laius 15 cm. Emakarul käpp laiemaks kui 14 cm ei kasvagi. Loom oli viljapuude all mütates lume alt õunu otsinud. Enamasti lõpetavad karud toitumise novembri algul. Ju see ott arvas siis, et tema tippkaalust on veel mõni kilo puudu.

Kuidas metsseal läheb?

Sisu
metssiga
Aasta tagasi oli Eestis ja Lätis veel küllalt metssigu. Jätkus ka fotograafidele pildistamiseks. Foto on tehtud söödaplatsil ja osales 2015. aasta Eesti-Läti fotovõistluselt "Metsanotsu – tõeline siga".
Foto: Kristers Porietis
 

Kolmas aasta sigade Aafrika katku varju all on mööda saamas ja uurime jahimeeste seltsi tegevjuhilt Tõnis Kortsult, kas sigu  metsades on ja kas jahimeeste mured on võrreldes mullusega leevendust leidnud. On ju küttidele langenud põhiraskus katkutõrjes.

Tujukas sügis jättis konnad hilja peale

Sisu
külmumine veekogus
Aasta looma mägra menüüsse kuuluv rohukonn veedab talveune mutta kaevunult veekogude põhjas. Tänavune esimene lumi ehmatas kõigusoojased lumeradu läbima, et kiiruga veeni jõuda. Mägra hambusse loomad siiski ei jäänud, kuna talveuinakuks valmistuv mäger oli selleks ajaks lõpetanud toitumise.
Foto: Tarmo Mikussaar
 

Varatalve künnisel heidame korraks pilgu tänavusele sügisele. 2016.a. sügise omapäraks oli varajane lumi. Juba 25. oktoobril ilmusid Eestimaale esimesed lumememmed. Tõsi küll, nende eluiga ei olnud pikk.

Karude rünnakutest

Sisu
karu
Nagu hundi puhul, nii kuuleme ka karu kohta aeg-ajalt uudist, et karu ründas inimest. Tegelikult on meie pruunkaru rünnaku korral – mida juhtub haruharva – tegu hoiatusrünnakuga, mille järel loom ise kiiresti põgeneb.
Foto: Tarmo Mikussaar

Sügisesest hundihirmust

Sisu
hunt mägrakaameras
Võsavillem rajakaamera pildil mägralinnaku ees. Tark loom on aparaati märganud. Tundmatute helide ja asjade suhtes on hunt väga ettevaatlik.
 
 

Viljandimaa ajalehest „Sakala” võis mõne aja eest lugeda põnevat lugu sellest, kuidas põtru peibutanud jahimees pettis hundikarja. Sellise küti üle tasub uhkust tunda. Enamus jahimehi nii meisterlikult põdralehma matkida ei suuda.
Uhkust tasub tunda ka selle üle, et meie metsades võib kohata hundikarja. Palju neid riike ikka on, kes sellega hoobelda saavad.

Mäger saartel

Sisu
mäger uru juures
Mäger puudub saartel, välja arvatud Saaremaal, kuhu ta on kunagi inimese poolt sisse toodud.
Foto: Tarmo Mikussaar
 

Paar sõna mägra levikust Eestis – miks nad esinevad Saaremaal ja puuduvad teistel saartel. Saaremaale on mäger kunstlikult omal ajal 1960. aastatel sisse viidud ja seal on tema arvukus ka senini jõudsalt kasvanud. Aga teistele saartel ta ei ela, täpsemalt, 1957. aastal ilmunud raamatus “ENSV imetajad” kirjutatakse, et mägra esinemise kohta saartel puuduvad viimastest sajanditest andmed. Mis tähendab, et saartel teda teadaolevalt kunagi esinenud pole.

Saaremaa mägravaatlused oodatud

Sisu
mägra rada
Тропы следования барсуков на Сааремаа пока ещё не зафиксированы.
 

Просматривая базу данных наблюдений за барсуками, можем заметить, что с Сааремаа, этой богатой барсуками территории, нет пока ни одного материала. Если в материковой Эстонии барсук живёт скорее в лесу, то на Сааремаа барсучьи хатки часто расположены вблизи человеческого жилища  и барсуки даже устраивают подкопы под дачи, а также делают норы в подвалы. На Сааремаа барсука и следы его деятельности проще всего обнаружить. Ждём от вас результатов наблюдений. Для многих наблюдающих за природой это должно быть только делом оформления своих наблюдений.

Inglismaa mäkradest

Sisu

Mägrauudiseid mujalt: Inglismaal on mägrasõbrad juba mitu aastat hädas mäkrade vastu suunatud vaenuga. Probleem on selles, et mäkrade kaudu levib lautadesse veiste tuberkuloos ja arvatakse, et mäkrade hävitamine võidab kurja haiguse. Rokilegend Brian May, ansambli Queen kitarrist on mäkrade eest seismise võtnud oma südame asjaks:”Miks ei võiks me mäkrasid ja lehmi vaktsineerida, selle asemel, et metsloomi arutult hävitada,” küsib ta. Mullu sügisel pidas Brian May suurel meeleavaldusel sümboolse mägra matuse, kus number 2263 – tapetud mäkrade arv – oli lillevanikul ära toodud.  Vaatame nüüd inglisekeelset videot, mis kõnesolevat temaatikat Inglismaal valgustab.

Mägravaatlused oodatud

Loodusvaatluste kampaania kutsub üles märkima vaatlusi kokku 17 liigi kohta, teiste hulgas saab tähelepanu ka mäger. Võistlus kestab 15. aprillist 15. septembrini.

Mägravaatlusi sisestati mullu loodusvaatluste andmebaasi ainult 7 ja tänavu mägra-aastal oodatakse sellele lisa.  "Vaatlusi andmebaasi kirja pannes panustame üheskoos liikide leviku ja leiukohtade paremasse teadmisesse ning seeläbi ka nende seisundi hindamisse," põhjendab kampaaniat korraldav keskkonnaagentuuri direktor Taimar Ala. Hetkel on mägravaatlusi loodusvaatluste andmebaasis kirjas 520 (vaata kaarti), millest 470 on üsna vanad, pärit aastatest 1980-1999, kui koguti Eesti imetajate atlase tarvis andmeid. Viimasel kahel aastal tehti kummalgi ainult 7 vaatlust. Ometi on mäger üle Eesti üsna jõudsalt levinud ning tema eripärast jälge lumel, liivas või mudas nähes on üsna lihtne arvata, kellega tegu. Loodusvaatluste ajalooliselt kaardilt on näha, et mägrale sobivaid elupaiku leidub pea kõigis kohtades Eestis, välja arvatud niiskemad alad.

Kuidas mäkra ära tunda, vaata meie aasta looma kodulehelt mägra aastaring.

Alates 2015. aasta jõulukuust on loodusvaatluste andmebaasil ka nutirakendus, mis töötab nii Androidi, iOS-i kui ka Windowsi operatsioonisüsteemil. Kampaanias osalemiseks tuleb sisestada tehtud liigivaatlus loodusvaatluste andmebaasi (http://lva.eelis.ee) või alla laadida LVA app.

Loodusvaatluste kampaaniat korraldab Keskkonnaagentuur koostöös Keskkonnaministeeriumiga.mägravaatluste kaart

Lätlaste mägralinnakud

 

Läti zooloogid paigutasid tänavu mägra-aastal Läti kaitsealustesse metsadesse mitu rajakaamerat. Nagu Eestiski, pole lõunanaabritel oma mägraasurkonnast seni põhjalikku ülevaadet. Et teadmisi mägrast täiendada,  valis Läti metsaagentuur Silava Loode-Lätis välja kolm suurt linnakut kaitsealal, paigutas kaamerad ning saatis nüüd meilegi paar pilti ja klippi. Videos näeme, kuidas mäger –  läti keeles āpsis – end sugeb.Teisi suure linnaku liikmeid pole hetkel märgata, aga on teada, et seal elab palju rahvast, rohkem, kui meie Saaremaa videokangelaste kodus. Kui läti mägra-aasta meeskond linnakut külastas, leidsid nad mägra jälgede kõrval ka ilvese astumisi. Allpool näeb veel üht lätlaste vana mägralinnakut, enamasti on nad  päiksepaistelises kohas sinilillede keskel sarapuude all.

Mägralinnakud

Sisu

Mäger on loom, kes on aastaringselt seotud urgudega. Selliseid urusüsteeme nimetatakse mägralinnakuteks. Uruavade arv oleneb sellest, kui kaua linnak kasutusel on olnud. Linnakute rajamiseks sobilikke paiku pole just palju: pinnas ei tohi olla varisemisohtlik, samuti tuleb arvestada põhja- ja pinnaseveega. Seda ka üleujutuste ajal. Ja linnakut ümbritsev maastik peab pakkuma piisavalt kättesaadavat toitu, et kogu pere söönuks saaks.

Toimivaid mägralinnakuid võib pidada ehituskunsti tippteoste hulka kuuluvateks. Kui pinnas seda võimaldab (lubab), siis võivad käikudesüsteemid olla isegi mitmekorruselised. Samas on ruumid (käigud) hästi ventileeritud, säilitavad vajalikku õhuniiskust ja hoiavad ühtlast temperatuuri. Mägra uruava ees on hulga väljatassitud liiva ja alati on liiva sees vagu. Vagu on kindlaks määramistunnuseks, et urgudes elutseb mäger.

Vahur Sepp

 

Ootame mägravaatlusi!

Avapilt
Mägravaatluste kaart
Sisu

Mägravaatlusi sisestati mullu loodusvaatluste andmebaasi ainult 7. Tänavu mägra-aastal ootame neid rohkem.

Mäkra looduses kohata pole lihtne, vähesed on teda näinud. Ent tema tegevusjälgi –  käpajälgi mudas, liivas või lumel, urgusid ja käiguradasid pole raske leida. Mäger on levinud pea üle kogu Eesti.

Hetkel on mägravaatlusi loodusvaatluste andmebaasis kirjas 520 (vaata ülalolevat kaarti), millest 470 on üsna vanad, pärit aastatest 1980-1999, kui koguti Eesti imetajate atlase tarvis andmeid. Seega hilisemaid mägravaatlusi on andmebaasis ainult 50. Kahel viimasel aastal on neid andmebaasi sisestatud kummalgi aastal ainult 7. Jääb mulje, nagu oleks tegu mingi haruldase loomaga Eestis. Ent nii see pole, mäkrasid elab Eestis mitu tuhat ning mäger on ühtlasi ka jahiloom.

Loodusvaatluste andmebaas

Aasta loom – mäger (Meles meles)

Avapilt
Mäger - aasta loom 2016
Sisu

 

Mäger - Meles Meles

 

Aasta looma valimise traditsioon ei ole olnud pikk. Esimene katse valida aasta loom ulatub üheksa aasta taha, kui 2007. aastal pidi saama just mägrast selle tiitli kandja. Väärt mõte jäi soiku ning lootus mägra elust-olust põhjalikumat kajastust saada päädis siiski vaid võimalusega osta poest õlut nimega “Mäger”.

Aasta looma hakati valima alates 2013. Esimeseks aasta looma reas sai hall hunt, 2014. aastal viiger ning läinud aastal metssiga. Hea koostöö tulemusena lõunanaabritega valiti möödunud aastal ka Lätis aasta loomaks metssiga ja nüüd mäger. Ehk kujunebki sellest palju aastaid kestev rahvusvaheline traditsioon. Mägra aastal on ka fotovõistluse “Vereta jaht” jahiloomaks valitud aasta loom.

Mägrale on iseloomulik pikkade küünistega jälg. Sarnaselt teistele kärplastele võib jäljes näha viite varvast. Autor: Tiit Hunt (nii talvine kui suvine jälg)

RSS voog: Mägra aasta artiklid - asu jälgima

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.