Aasta Loom

Järelvaatamisi/kuulamisi harimiseks

Postitas Aasta Loom - N, 14.12.2017 - 09.00
Sisu
metskits sametsarvedega
Palju Eestis elab metskitsi? Keegi ei tea täpselt. Ulukibioloogid pakuvad 2-3 korda rohkem kui jahimehed. Võib-olla saame tõele lähemale aasta jooksul.
Foto autor: Tarmo Mikussaar
 

Metskitsest ehk kabrast ilmusid suures meedias põhjalikud lood heade metskitsetundjatega juba enne aastavahetust ning ka jaanuari esimestesse nädalatesse jätkus reportaaze: paneme siia mõned lingid huvilistele järelvaatamiseks/kuulamiseks:

Laste rajakaamera - kas sokukese sarved juba suuremad?

Postitas Aasta Loom - K, 01.03.2017 - 09.00
Avapilt
Sisu

Ridala kool kirjutab: 9. veebruar. Kas sarved on juba pikemad? Ega vist! Aga soolakuubik ja maha puistatud vili on ootamas ning meie uudishimulik sokuke ka kohal.

Ridala Põhikooli 4. klassi rajakaamerasse püüti taas pilt metskitseisandast. Lapsed nägid nädal hiljem, et esimesel korral kaadrisse jäänud sokk on jälle platsil soolakuubiku juures käinud. Klass otsustas hakata kaamera abil sokku tähelepanelikult jälgima.

Metskitse talvine menüü

Postitas Aasta Loom - K, 08.02.2017 - 09.00
Sisu
metskits võrseid söömas
Tihedast torukarvast koosnev kasukas aitab hästi taluda madalaid temperatuure. Talviste oludega toimetulekut mõjutab enamasti paks lumikate.
Foto: Tarmo Mikussaar
 

Metskitsele on tänavusest talvest ainult rõõmu. Paks ja kihiline lumi ei takista liikumist ega muuda raskeks toidu kättesaadavust. Magamisasemete kaevamisega pole samuti vaja vaeva näha. Erinevalt põdrast ei tohi kits magada lumel, vaid ainult maapinnal. Muidu on tervisehädad kiired tulema. Kopsupõletik või kõhulahtisus tähendavad suure tõenäosusega seda, et järgmine kevad jääb nägemata.

Mäger ei maga

Postitas Aasta Loom - P, 05.02.2017 - 09.00
Sisu
mäger talvel
Rajakaamera pilt Valgamaalt. Mägrad on üleval.
Foto: Kalmer Lehepuu
 

Mägra-aasta on küll läbi, aga siin on mõne päeva tagune rajakaamera pilt mägrast. Lumi on Valgamaal sellel talvel tulnud ja läinud, tulnud ja läinud, kõige rohkem oli seda vahepeal umbes 10 sentimeetrit. Praegu enam lund ei ole ja tundub, et koos lumega on läinud ka mäkrade uni. Alates 23. jaanuarist on mägrad igal õhtul umbes kella seitsme ajal urust välja tulnud ja oma mägra asju ajanud.

Kalmer Lehepuu

Kohtumine metskitsega

Postitas Aasta Loom - L, 04.02.2017 - 09.00
Avapilt
Sisu

Foto: Triin Leetmaa

Heinamaad ja põlluservad on tihti ääristatud vanade okastraataedadega. Ühelt poolt räägivad need maastiku kujunemise lugu, kuid teisalt on ohuks loomadele. Meenub paari talve tagune kohtumine kitseperega. Loomad reageerisid inimest nähes nagu neil tavaks ja põgenesid. Esimesed kargasid kergelt üle aia, kuid karja keskel olnud sokupoiss hindas olukorda valesti ja takerdus traatidesse. Kuna kari seejärel peatus, otsisin kotist binokli, et sokku lähemalt uurida. Verelaik tema jala juures tegi murelikuks. Kui kari uuesti liikuma hakkas, ühines sokupoiss nendega kiirelt. Ehk oli vigastus siiski kergemat laadi.

Triin Leetmaa

Loodusõhtu: Kas metskits või põldkits?

Postitas Aasta Loom - N, 02.02.2017 - 09.00
Sisu
metskits võrseid söömas
Loodusõhtul saame teada, mida metskitsed talvel süüa eelistavad ja miks.
Foto: Tarmo Mikussaar
 

Metsamees ja looduspiltnik Tarmo Mikussaar kõneleb teisipäeval Türi Kultuurikeskuses põneval teemal: kas aasta loom metskits elab rohkem metsas või põlluveerel ning miks mõned kitsed hoiavad metsa poole, samal ajal kui teised liiguvad pigem inimeste elupaikade läheduses. Õhtu algab 7. veebruaril kell 18.00, osalustasu 2 eurot.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.