Metskits on talveks valmis

Postitas Aasta Loom - E, 25.12.2017 - 09.00
Avapilt
Sisu

Täiskasvanud metskitse talvekarva juurde kuuluvad kontrastsed heledad laigud kurgu all.
Foto: Tarmo Mikussaar


Metskitse aasta hakkab läbi saama. Uksele koputab ilvese oma. Kaber võib selle igati kordaläinuks lugeda.
Möödunud talv oli leebe ja lumevaene. Perioode, mis oleks kitsele muret valmistanud, ei esinenud. Enamasti saab areaali põhjapiiril elav liik sellistest tingimustest ainult unistada. 
Soodne talv kajastus järelkasvus. Enamikul kitsedest oli kaks talle. Isegi kolmikute nägemine ei olnud sellel suvel-sügisel haruldane.
Mis ees ootab, ei ole teada. Kindlasti on kitsed kõigeks valmis. Novembri alguseks olid kabrad selga tõmmanud valge sabapeegliga soojapidava halli värvi talvekasuka. Samal ajal vabanesid sokud nüüdseks kasutuks muutunud sarvedest. Kui õnne on, siis võib loomaraja äärest või kusagilt põõsastikust tähelepanelik otsija leida heitsarve. Põnev suveniir. 
Koos karvavahetuse ja nudistumisega muutus iseloom. Nagu võluväel kadus vaen liigikaaslaste vastu. Ununesid isikliku territooriumi piirid. Enam neid ei kaitstud ega valvatud. Eraomand läks moest. Naabritesse hakati suhtuma sõbraliku uudishimuga.
Praeguseks on moodustunud väikesed alla 10 isendi jäävad grupeeringud. Kitsed teavad, et seltsis on võimalus talv üle elada suurem. Kordamööda on kergem lumme tallata radu, pidada vahti, kraapida toitu välja või avastada õigeaegselt vaenlane. Karjadel juhti ei ole. Puudub hierarhia. Kui ei meeldi, võid lahkuda. Tavaliselt järgitakse kõige vanema ja kogenuma kitse käitumist. 
Kultuurmaastikel, eriti rapsi-, rukki- ja orasepõldudel võib trehvata mitmekümne pealisi punte. Seal on oht saada naabritelt mõni parasiit või taudipisik. Samuti korjub selliste suurte gruppide lähikonda hulkuvaid koeri, rebaseid ja suurkiskjaid. 
Detsembri alguseks oli metskits kõige kaalukam. Seda sõna otseses mõttes. Saabuvaks talveks on soetatud rasvavaru. See on nagu pangaarve, mis aitab kehvemaid aegu üle elada. Jahimehed kipuvad ploomirasvade hulga ja pekikihi paksuse järgi saabuva talve karmust ennustama. Ei usu, et kits isegi teab, mis ees ootamas. Pigem näitab varude hulk möödaläinud häid aegu. 
Mõnusat kitseaasta lõppu!

Vahur Sepp
 

 

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.