Mai 2017

Saaremaal vaadeldi taas linnuharuldusi

Linnuvaatleja uudis, www.linnuvaatleja.ee

Eelmise nädala lõpul ilmus Linnuvaatleja lehel uudis Saaremaal Sõrve linnujaamas vaadeldud neljast mesilasenäpist Kordusuudis: mesilasenäppe vaadeldi ka Sõrve linnujaamas.

Viimastel päevadel on mesilasenäppe vaadelnud Timo Pettay ja Risto Lammin-Soila vaatevälja sattunud veel haruldasi eksikülalisi – 29. mail Kaimri külas valgesilm-vardi paar ning 30. mail Türju külas punapea-õgija.

Punapea-õgija. 30.05.2017, Türju, Saaremaa

MINU METS: rajame uue metsa

Kirjutas Kalle Eller

Fotod Arne Ader

Kased lähevad lehte

Kased lähevad lehte

See, milline saab olema Sinu tuleviku mets, ei sõltu paraku ainult enda tahtest. Tuleb väga täpselt arvestada looduse eripärasid. Pinnas, vee liikumine ja veetaseme aastaringsed muutused määravad ära, millistest puuliikidest saab koosneda üks tugev ja terve mets. Üsna olulist rolli mängib vee ja mulla omapära just alustaimestiku kujunemisel.

Sarvikpütid pesitsevad Lasnamäel

Mobiilipildi saatsid koolitüdrukud Hanna ja Eliise Einama

Foto Arne Ader

Sarvikpütt Lasnamäe Pae karjääris

 

Sarvikpütt         Podiceps auritus

 

Meil pesitsevad sarvikpütid vähearvukalt, ehk paar-, kolmsada pesitsevat sarvikpütti. Elukohtadeks valitakse väikesed taimestikurohked veekogud: metsajärved, rabalaukad, tiigid, vanad karjäärid või ka mõni pisem merelaht ning pole seetõttu ka eriti nähtavad. Esimene tänavune vaatlus Lasnamäel kirjati juba aprilli alul.

Konnakontserdi noodid

„Eesti Loodus“ annab teada

Eestis elab 11 liiki kahepaikseid. Enamasti tunneme neid, kes on laialt levinud ja tegutsevad päevasel ajal. Peituva eluviisiga ja öösel aktiivseid tuntakse üsna vähe.

 

Kodumaa kahepaiksed on:

Vesilikud: tähnikvesilik, harivesilik.

Pruunid konnad: rohukonn, rabakonn.

Rohelised konnad: tiigikonn, veekonn, järvekonn.

Kärnkonnad: harilik kärnkonn, kõre, rohe-kärnkonn.

Mudakonn

 

2010. aasta Eesti Looduse aprillinumbris ilmus kodumaa kahepaiksete määraja koos konnahäälte plaadiga. Helisalvestiste autoriõigused Fred Jüssi, Pär Brännström ja Krister Mild.

21. NÄDAL 22.5.2016.-28.5.2017. Jõgeva ümbruses

Ülevaate koostasid ning pildistasid Laine ja Vello Keppart

Metsmaasikas õitseb

Temperatuurirežiim püsis normile lähedasena või sellest kõrgemana.

Õhus öökülmad lõppesid, kuid maapinna lähedal registreeriti laupäeva öösel veel nullist madalamaid näite – mullal -0,1 °C ja rohul -4 °C.

Päeviti tõusid maksimaalsed õhutemperatuurid 17...25 kraadini. Päevad olid vahelduva pilvisusega. Hommikuti paistis sageli päike, kuid hiljem kattus taevas pilvedega.

Euroopa linnukivistised aitavad mõista troopika linnurikkust

Linnuvaatleja teadusuudis, www.linnuvaatleja.ee

Saksamaal asuvas ja UNESCO maailmapärandi nimekirja kantud Messeli põlevkivikarjääris on rohkete leidude seas ka 48 miljoni aasta tagusest ajast, varajasest Eotseenist, pärinevaid linnufossiile. Kuna sel ajal laius 800 000 aastat püsinud Messeli järv troopilistel aladel, pajatavad kunagise järve setetes kivistunud linnud mõndagi linnustiku mitmekesisuse kujunemisest.

Rändliblikad jõudsid põjarannikule

Foto Arne Ader

Admiral

Admiral

 

Admiral          Vanessa atalanta

 

Meie kevad on tänavu ajast „mahajääja“. Soojad ilmad Kesk-Euroopas ning liblikarändeks soodsad edelatuuled on toonud admiralid meie rannikuni, kus meri lihtsalt vastu tuli. Neid võib kohata nii metsaveertes, niitudel, avatud maastikul ning põldudel või aedades - kuhu rändur oma teekonnal sattuda võib.

Saabunud liblikad liiguvad veel üksikult sest paariline tuleb leida alles kohapealt.

Nädal metsas. Esimesed talled.

Avapilt
metskits
Sisu

 

Esimesed titeuudised! Loodusfotograaf Kalmer Lehepuu sai pildile ühe selle aasta esimestest tähnilistest metskitsetalledest. Pildistatud Valgamaal. Emakits jätab vastsündinud talle varjulisse sünnikohta lamama ja käib teda seal aeg-ajalt imetamas. Kitsetalled kosuvad turvalises peidukohas nädalakese ja alles seejärel hakkavad emaga kaasas käima. 

Ka meie rajakaameratega jälgitavatest kahest karjast on vähemasti põllukarjas esimene tall kuskil rohututis lesimas. Läbi binokli oli näha, et ühe vanema kitsemamma kõht on juba kadunud. 

 

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.