Elistvere ilveseemandal on kolm poega!

Postitas Aasta Loom - K, 01.08.2018 - 23.19
Sisu

ilves ElistveresElistvere ilves. Kolmest kahekuusest ilvesepojast Elistvere külastuskeskuses pole seni õnnestunud veel fotosid saada. Kuna pojad on nüüd juba küllalt suured, et aedikus rohkem ringi liikuda, saame kindlasti varsti ka toredaid pilte näidata. 
Foto: Tarmo Mikussaar

 


Mõne päeva eest tuli tähelepanelikult Looduskalendri veebikaamera jälgijalt Inglismaalt teade, et ta nägi ilvesekaameras ilvese poega. Ja tõepoolest, kõne Elistverre kinnitas, et emailves Gellal on kutsikad. Elistvere ilvesed pole pikka aega järglasi saanud ja seetõttu rõõmustas see kõiki väga, et just ilveseaastal Gella poegadega maha sai.


"Kuna nüüdseks on tõesti juba ilvesekaamera jälgijad ka näinud, et meie ilveseaias on pisikesi liikumas, siis me julgeme ka avalikult öelda, et meie Gella on aastalooma tiitlit väga tõsiselt võtnud ja toonud ilmale kolm ilvesepoega," kommenteerib Elistvere külastuskeskuse teabejuht Elle Mäerand. "Eks lootus oli meil ikka olemas - aga nii oli ka möödunud kevadel - kui Gella enam ei istunud oma tavapärasel kohal." Siiski ei olnud Elistvere töötajad viimase ajani väga kindlad, kui palju on Gellal poegi. Niisama neid puude-põõsastega kaetud varjatud soppidega ilvese aedikus näha pole.  "Suvel on ikka nii, et puud lähevad lehte ja rohi kasvab ja ilveseid ongi raskem jälgida. Ja tänavu veel ka varakult saabunud suvi ja palavus, kõik hoiavad vilu varju."

Kindel teadmine esimese poja kohta saabus 5. juuli õhtul, kui viimased külastajad tulid pargist ja ütlesid, et nad nägid ilvest, kellel oli kaks väikest järel. "Järgmisel päeval läksid talitajad vaatama: aia keskel, kuhu neile ongi n-ö koobas tehtud, nägidki nad ühte väikest koopasse silkamas," jutustab Elle. "Kuna vanemad ilvesed muutusid ärevaks, siis talitajad rohkem uurima ei läinud. Nüüd teame, et neid on kolm. Ja tundub, et mänguhoog läheb järjest suuremaks, sest külastajad näevad neid üha tihedamini."
"Looduses on ilvese pojad praegu 2 kuni 2,5 kuused," kommenteerib ilveseuurija Raido Kont. "Selles vanuses hakkavadki nad rohkem väljas käima ja pesa ümbruses liikuma. Ning emad hakkavad poegadega liikuma. Ilveseemad kolivad poegi tihti uude urgu parasiitidest pääsmiseks, samuti kui leidub parem pesapaik või kui saab murtud saagile lähemale."
Kes on aga kutsikate isa? Aedikus elab ju kaks isailvest: Lars ja Koopailves. "Ise arvame, et see on isailves Lars, aga kindel ei või olla. Jooksuajal olid mõlemad isased aktiivselt liikumas," kommenteerib Elle.

Helen Arusoo

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.