Soomaa mägralinnak

Postitas Aasta Loom - R, 02.09.2016 - 10.30
Sisu
mägralinnak Soomaal peauks
Võlvitud peavärav. Soomaa kauni mägralinnaku kõrgeim uruava viib vana sisselangenud maakeldri müüride vahele.
 
mägra kraanikauss
Luksuslik vannituba. Mägra "kraanikausist" saab inimenegi juua.
 

Jahimeeste pealik Tõnis Korts näitas Soomaa muinasjutulist mägralinnakut. Võlvvärava ja 15 uruavaga, uhket nagu maamõis. Imestasime, kuidas mäger siin vesisel madalal maal nii võimsa kindluse on rajanud – Soomaale, kus lisaks viiendale aastaajale üllatab vahel ka “kuues aastaaeg” suurveega. Nagu juhtus tänavu augusti keskel, mil teed ja taluhoovid lävepakuni vees ujusid. “Soomaa pole teab mis koht mägrale,” kinnitab Tõnis Korts.” Kui niiskust jagub valel ajal, võib külm looma tappa.” Mäger on aga Soomaa vähesed ehituseks sobivad kohad üles leidnud. “Need on kõrgeimad paigad siinkandis,” teab Tõnis Korts. Seda oli ka näha – ümberringi laiutas liigniiskus, mägralinnak oli aga kuiv. “Parimatele kohtadele Soomaal on ka inimene silma heitunud ja enamasti talu ehitanud. Taluehitusega mägra välja tõrjunud. Nüüd, kui inimesed on kadunud, saab mäger need paigad endale tagasi,” kommenteerib Tõnis Korts. Eks vahel teeb mäger ka pahandust ja ehitab inimeste kasutuses olevatesse hoonetesse oma urud – ja siis pole see enam sugugi nii lõbus. Siin vanas maakeldris ei häiri mäger aga kedagi. Kamba peale lugesime kokku 15 aktiivselt kasutuses olevat uruava. Mis näitab, et linnak peaks kuuluma ka looduskaitse alla – 10 piisab, et vastav staatus saavutada.

 

mägra küünejäljed
Mägra võimsad küünised on kiskunud tuule poolt murtud tüve koort – sealt sai tõuke.
 
mägra vagu
Viisakas esik. Mägra sisse- ja väljaminemise vagu on selgesti näha.
 
kitsejäljed mägrauru ees
Siin elab suur mäger. Seda teab ka uudishimulik kits, kes oma tugevad sõrajäljed (fotol paremal, kahekaupa “augud”) on mägra väljakraabitud liivahunnikusse vajutanud. Mägra karvu leidsime otse ukseesiselt, kus ta oli end süganud.
 
mägralinnak vanas talukohas
Vana hüljatud talukoht lehtpuusalus asub kõrgemal kui ümbritsev soine maastik. Näha on veel vundamenti, mis nüüdseks on saanud mägra mängupaigaks.

 

 

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.