Mäger heintel

Postitas Aasta Loom - R, 23.09.2016 - 10.00
Sisu

Keset täispimedat, kui inimeste maailmas ainult unetud ja valveameti pidajad üleval on, tegeleb mäger rahumeeli talvekambri sisustamise ja koristamisega. "Muusika" mängib ka taustaks.
Video: Tiit Hunt, rmk.ee

 

Huvitav, kui palju on mägral kuiva küljealust vaja, et saabuv talveuinak sujuks mugavalt. Pesakambrit ei saa ju maast laeni heinu täis tassida, ruumi peab jaguma ja õhkki kambris liikuma.
Mäger vedas kaks prisket “heinapalli” oma urgu paar ööd tagasi, sellest võiks ju ühe pesa jaoks jätkuda aga eks kaamerat jälgides saame teada kui mitu palli veel tuuakse.
Suve lõpupoole ja sügise hakul võis mõnikord näha esmalt uruavast pinnast välja lendamas ja seejärel ka mäkra ennast kasukat raputamas, siis tegeleti enamasti mullatöödega.
Paistab, et nüüd on kätte jõudnud paras aeg magamispesa korda sättida ja suuremad kaevamised selleks korraks lõpetada.
Vihmata päevad on mägralinna ümber päeva lõpuks rohu kenasti ära kuivatanud ja seda ta siis siin samas lähedal “niidab” mõnusama uinaku nimel – niidumasinaks esikäppade pikad küünised. Eks heinategu käib ikka kuivadel päevadel. Küljealune ei tohi umbes neli kuud kestva uinaku ajal olla märg ega hallitama minna.
Sügisel leidub sobivat pesamaterjali kõikjal mägralinna ümbruses. Hilistalvel oli ju hoopis keerulisem, kui kõhnad mägrad ärkasid ja neil oli vaja kiiresti uus parasiitidest puhas küljealune leida. Lumes sumbates käidi sammalt-kulu toomas isegi sajakonna meetri kauguselt, kui paljast maapinda tiheda kuuse all lähemal polnud.
Sügisel on tõesti mägrad prisked ja toidulaud külluslik, head sügise algust mäkradele ja meile.

Tiit Hunt

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.