VIDEO: hundikutsikad kasvavad mühinal!
Eelmise nädala karjakaitsekoerte ja huntide vaheliste vaenulike kokkupuudete teemalise postituse jätkuks jagame seekord videot nende vähem vaenulikust sotsiaalsest suhtlemisest.
Tekst: Laura Kiiroja
Kingitusena kõigile hundisõpradele ja lambakasvatajatele sai toomapäeval valmis lühifilm karjavalvekoerte kasutamisest. Oma kogemust jagavad Karula rahvuspargi mahelambakasvatajad Liilia Tali ja Lilian Freiberg.
Tekst: Ell Sellis
Karjavalvekoer Lembo. Foto: Mats Meriste
Tekst: Laura Kiiroja
2021. aasta sügisel ilmus teadusartikkel, milles uuriti seoseid lammaste murdmistega suurkiskjate poolt aastatel 2010-2015 kümnes Euroopa riigis. Uuringusse kaasati riigid, mis esindaksid Euroopat geograafilise asukoha, maastiku ja sotsiaalkultuuriliste tingimuste poolest võimalikult mitmekülgselt ning kus oleks kogutud piisava detailsusega vajalikke andmeid. Valitud riikideks osutusid Eesti, Soome, Rootsi, Norra, Prantsusmaa, Itaalia, Šveits, Sloveenia, Horvaatia ja Kreeka.
Noor hunt autoteel — kas hundid on julgemaks muutunud?
Foto autor: Tarmo Mikussaar
Eestis murravad hundid palju lambaid ning jahimehed ja majaomanikud kurdavad ka sagenenud koerte murdmise üle. Kas midagi on võsavillemiga juhtunud või on kõik tavapärane ja me lihtsalt ei mäleta möödunud aastaid hästi? Milline info peidab end faktide taha? Selleteemalised mured ja küsimused korjati kokku lambakasvatajate foorumilt ja allpool vastatakse neile järjekorras.
Alustuseks aga olgu öeldud Eesti huntide arvukus: eelmise loenduse seisuga oli meil ligikaudu 20 hundipesakonda. Pole ju eriti palju?
Jäätmete isoleerimine on oluline: korjuste tõttu harjuvad kiskjad ja röövlinnud toituma majapidamiste ja farmide lähedal
(Vaata ka Eesti Lamba-ja Kitsekasvatajate liidu kodulehte!)
1. Kiskja harjub kariloomadest toituma, kui ta omab vaba juurdepääsu loomsetele jäätmetele. Ehkki esmatähtis on ehitada kiskjatõrje aed, mis kariloomad vabast loodusest eraldaks, on sama tähtis hoida laudaelu juures tekkivad loomsed jäätmed suletult.
2. Kariloom on kiskjale lihtne ja turvaline saakloom võrreldes metsloomadega. Sel põhjusel võib saada kariloomadest kiskjate eelistatud saakloom, sest kiskja võtab sealt, kust on lihtsam. Mida rohkem pakutakse, seda kiiremini harjutakse kergema saagiga.
Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.