Aasta loom 2019

Rajakaameras: noor kobras sai noore karu eest putku
Avapilt
Aasta Loom P, 23.06.2019 - 09.00
Sisu

Noorel kopral on karu ees 13-minutiline edumaa.

 

karu

 

VIDEO: Kopra suvine toidulaud Aasta Loom L, 15.06.2019 - 09.00
Sisu

 

Kopra suvine toidulaud on külluslik, jätkub nii pehmemaid kui sitkemaid taimi närimiseks. Kogu pere on rahul. Mõni koprapoeg tahab aga otse ema käest toitu nuruda....

Video autor: Remek Meel

Koprale meeldib paju Aasta Loom E, 10.06.2019 - 09.00
Sisu

Ka kopral on toitumisharjumused, paju sööb ta nii talvel kui suvel.

Nagu inimene nii ka kobras on oma toitumisharjumustes kinni. Suur kevad on piibri jaoks veekogude kallastele katnud rikkaliku toidulaua, seal kasvab värske ja mahlane angervaks, tarna kasvud ja veel kaugelt üle saja kopra toiduks sobiva taimeliigi, aga kobras võtab vahelduseks ikka mõruda pajuoksa ja keerutab selle osavalt koorest puhtaks. Ehk ainuke muutus võrreldes talvega on see, et nüüd on ka paju koor mahlasem ja saab veel lehed magustoiduks pintslisse pista.

 

Tarmo Mikussaar

Kiviõli laste rajakaamera sai karu videole! Aasta Loom E, 03.06.2019 - 09.00
Sisu

Nooremapoolne isakaru, kes laste rajakaamerale jäi, leidis sealt suitsukana ja istus rahulikult oti kombel maha sööma. 
Karu esineb ka teises videos.
 

VIDEO: kevadõhtu ja kobras Aasta Loom P, 26.05.2019 - 09.00
Sisu

 

On väga põnev end mõnel kevadõhtul veekogu kaldale istuma seada, et lindude laulu kuulata ja oodata kuni veepind loojangukumas lainetama läheb.

Videvikus hakkavad liikuma igasugused tegelased. Nende hulgas ka koprad. Piibri nägemine on üpris tönts, seepärast usaldab ta rohkem oma kõrvu ja kõige enam haistmist. Kui tuul on valest suunast või kraavipervel istuja end liiga tugevalt lõhnastanud, saab vaatlus kiirelt ja väga järsku läbi.

 

Tarmo Mikussaar

VIDEO: Koprakaamera uues kohas!

Postitas Aasta Loom - L, 18.05.2019 - 09.00
Sisu

Mõne päeva eest sai Penijõe koprakaamerat kohendatud nõnda, et nüüd näeb otse jõele. Eelmises paigas ei tahtnud piibrid kaamerasilma eest läbi käia, toimetasid kusagil nurgas, nõnda et mõned looduskalendri jälgijad hakkasid muretseme, kas koprad ikka elavad seal.  Midagi eriti näha ei saanud, aga kuulda see-eest küll: loodusehääled Penijõe kaameras on ju fantastilised ja ainuüksi nende pärast maksab kaamerat seal hoida.

VIDEO: Koprapere kevadel Aasta Loom L, 11.05.2019 - 14.30
Sisu

Noorte kobraste territooriumiotsingud ja võitlus uute alade hõivamise pärast võib olla päris kibe. Aprillis ja mais võime kohata noori piibreid ootamatutes kohtades. Video autor ja aasta looma kopra uurija Remek Meel on saanud videole kobrast võitluse ja territooriumi märgistamise.

 

Kohtumine aasta loomaga

Pildistas ja kirjeldas LK lugeja Merike Hiibus

Looduskalender E, 06.05.2019 - 16.16

 

Euroopa kobras ehk piiber      Castor fiiber

   

Käisin pühapäeval Tiskres rannas linde pildistamas ja sattusin roostiku vahel väikeses veesopis kokku ootamatu tegelasega. Ei lasknud ta eriti minust end segada, vaid nautis „merespaa“ mõnusid.

 

kobras 

Piibrid peavad au sees eraomandit

Postitas Aasta Loom - P, 05.05.2019 - 10.00
Avapilt
Sisu

Euroopa suurim närilise pereelu sarnaneb suuresti inimeste omaga.
Foto: Tarmo Mikussaar

 

Kogu koprapere elab kindlal territooriumil. Piibrid peavad au sees eraomandit.


Koprapere tegutsemise keskpunktis on kodu – kuhilapesa või kõrgete kallaste puhul pesaurud. Territooriumi servaalad märgistatakse nõrega. Nõremätastele jätavad sõnumi kõik pereliikmed. Tegu oleks nagu piiripostidega. Võõras liigikaaslane saab sellist „teadetetahvlit” uurides kogu info pesakonna kohta ja arusaamise, et häda sellele, kes edasi tuleb. 

 

Midagi praktilist koolidele - looduse arhitekti kopra aastaringi plakat Aasta Loom E, 29.04.2019 - 10.00
Sisu

plakat

Päev pikeneb ja aasta looma kopra lemmiktoit angervaks näitab juba sõrmepikkuseid võrseid. Kopraemad on uue elu ootel ja valmis suve alguses pesakonna juurekasvuks.

Pere ehitab jõudsalt - eluslooduse suur arhitekt kobras muudab oma töökusega ümbritsevat keskkonda nõnda, et muutub sobilikuks ka paljudele teistele liikidele. Ja neid on palju, kes kopra käpatööst rõõmu tunnevad! Mida kobras täpselt teeb ja kellele see hea on, näeb äsjavalminud plakatilt kopra elutegevusest, mis on mõeldud koolidele, lasteaedadele ja loodusmajadele -  tasuta. Plakati joonistas kunstnik Leo Lätti ja toimetas MTÜ Aasta loom.
Kopra plakatid on formaadis A1  ning ootamas iga lasteasutust Keskkonnaameti maakondlikes kontorites, kuhu tuleks järgi minna.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.