Nädal metsas. Aprilli kolmas nädal.

Postitas Aasta Loom - L, 23.04.2016 - 00.14
Sisu

Aasta looma kodulehe nurgakeses Nädal metsas hakkame rajakaamerate abil mõne mägrapere tegemisi ja nende kodumetsas toimuvat jälgima.

Alustame vaatlusi ühel Harjumaal asuval mägralinnakul. Linnak on väike, kõigest nelja uruavaga ja on koduks ühele mägrapaarile. Tegu on üsna tüüpilise linnakuga. Suuremad kindlused rohkemate uruavadega on veidi haruldasemad.

Talv möödus siin rahulikult. Mägrapere tukkus tagumistes kambrites, eesmistes oli end sisse seadnud kährikupaar. Ka rebane käis urgu külastamas ja tukkus siin mõned korrad. Ega mägrale selline ühiselamuelu ei meeldi, aga mis teha.

Sinilille- ja rästakevad on praegu täies hoos. Hommikune mets rõkkab linnulaulust ja varakevadele kohaselt on siin puude all jahedam kui väljal. Kui külapoolses metsaservas on kevad kaugemale jõudnud, siis siinset sooja hoiab ümbritsev raba veel oma külmaga tagasi.

Rajakaamera video alguses on kuulda laulurästast. Laulab ta otse linnaku kohal, tõenäoliselt ühe kõrge kuuse ladvas. Laulurästa lauluga lõigus näeme ka mägrapere emaslooma, kelle kasuka külgedel on heledamad laigud. Laikudena paistab hele aluskarv, mis on kevadiste müramiste käigus isase poolt nähtavale sasitud. Video teistes lõikudes jalutab linnakupealsel isamäger.

Kui täpset järge ei aja, siis ei tundugi linnaku serval kasvava sinilille ümbrus erinäolisena.
Kui täpset järge ei aja, siis ei tundugi linnaku serval kasvava sinilille ümbrus erinäolisena. Ometi on siin kõik samblatutid mujalt pärit, pudenenud sületäiest uuest ja kuivast pesamaterjalist, mida mägrapere oma kambrites tihti vahetab.

 

Suur sületäis kokkukraabitud pesavooderdust, mis mingil põhjusel metsa alla on jäetud.
Suur sületäis kokkukraabitud pesavooderdust, mis mingil põhjusel metsa alla on jäetud.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.