2020. aasta loom on nahkhiir

Postitas Aasta Loom - L, 04.01.2020 - 10.00
Avapilt
Sisu

2020. aasta loomaks on kuulutatud nahkhiir. Nahkhiire-aastal pööratakse tähelepanu kõigile neljateistkümnele Eestist leitud nahkhiireliigile, kelle kohta kogutakse niipalju andmeid kui võimalik.

„Ootame siinkohal inimeste abi: suviste nahkhiirekolooniate kohta on meil vähe infot, aga selleks, et nahkhiirte olukorda paremini mõista, on vaja teada, kus asuvad eri liikide kolooniate varjepaigad,“ kõneleb nahkhiireuurija Lauri Lutsar. Eriti oodatakse teateid nahkhiirte poegimiskolooniate kohta hoonetes. „Nahkhiiri saame me tulemuslikult kaitsta ainult koos tegutsedes ja omavahel suheldes,“ kommenteerib Lutsar. „Nahkhiireuurijad saavad nõu anda kõige paremini siis, kui inimesed ise ühendust võtavad ja küsivad. Selleks võib pöörduda Eestimaa Looduse Fondi või Keskkonnaameti poole.“

Kuidas kindlaks teha, kas kodu lähedal tegutseb nahkhiirte koloonia, selleks annavad nõu eksperdid ka nahkhiiresõprade Facebooki grupist.

Praegusel külmal ajal on Eestisse jäänud 8 liiki nahkhiiri, kuna teised liigid on rännanud Eestist lõuna poole. Siia jäävad nahkhiired viibivad tardunes enamasti koobastes ja keldrites, mis on inimkätega rajatud. Nahkhiirte talvist elu on Eestis ka märksa paremini uuritud ning juba mitmendat aastat kestva LIFE-i projekti „Tiigilendlase elupaikade parandamine Eestis“ raames on talvituspaikade heaks palju ette võetud. Projekti käigus tarastatakse ja varustatakse valvesüsteemidega kõik tiigilendlase talvituspaigad Vääna-Postil, Humalas, Ülgasel ja Piusal.

Käesoleval nahkhiire-aastal on vaja inimestele meelde tuletada, miks suurte koobaste ja maa-aluste tunnelite külastamine nahkhiiri segab ning miks see võib neile saatuslikuks saada. „Neis kohtades on nahkhiiri koos sadu isendeid eri liikidest. Sellised suured kolooniad ei talu pidevat häirimist,“ ütleb nahkhiire ekspert Rauno Kalda. „Suures koloonias käivitub peale häirimist ahelreaktsioon - üks ärganud nahkhiir äratab omakorda teisi. Igal nahkhiirel on talve üleelamiseks piiratud rasvavaru, kui neid talve jooksul liialt häirida, saab energia enne kevadet otsa ja loom hukkub.“ „Keldritega on siiski lood teised”, lisab Lauri Lutsar. „Keldrites moosipurgi või kartulite järel käimine nahkhiirtele ohtlik ei ole. Hoopis ohtlikum on see, kui keldrid langevad traditsioonilisest kasutusest välja ja lagunevad.”

Talve jooksul on plaanis üles seada veebikaamera, mis näitab nahkhiirte talvituspaigas toimuvat.

„Kuna Eestis sõltub nii nahkhiirte suviste varjepaikade kui ka talvituspaikade olemasolu otseselt inimestest, vajavad need omapärase eluviisiga loomad abi ja tähelepanu,“ kõneleb tiigilendlase elupaikade parandamise projekti juht Lauri Klein. „Et seda tagada, ongi nahkhiired kogu Euroopas looduskaitse all. Nende väikeste, aga väga tundliku eluviisiga loomade kaitseks saame me kõik oma panuse anda.”

Aasta loom 2020 avaõhtu toimub 30. jaanuaril kell 18.00 Tallinna Loomaaia Keskkonnahariduskeskuses. Avasündmusel saab teada, milliseid ettevõtmisi aasta jooksul on oodata: loodusgiidide koolitused, matkad, näitused ning traditsiooniline laste luulevõistlus. Pakutakse küpsist ja teed-kohvi. Kõik on oodatud!

Aasta looma valivad Looduskalender.ee, Eesti Terioloogia Selts, MTÜ Aasta Loom, Looduse
Omnibuss, Tallinna Loomaaed, Eesti Loodusmuusuem, RMK ja Eesti Jahimeeste Selts.

Helen Arusoo
Foto: Tarmo Mikussaar

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.