Aasta looma näitus avati "nahkhiiremuusikaga"

Postitas Aasta Loom - L, 15.02.2020 - 10.00
Sisu

Neljapäeval Eesti loodusmuuseumi näituse „Hirmus armas nahkhiir“ avamisel miksiti tantsumuusikaks nahkhiirte hääli, mis reivimuusikaks sobivad päris hästi. Koha peal sündis rütmikas helimaastik, kui muusik Sten-Olle Moldau miksis kokku kolme liigi – pruun-suurkõrva, euroopa laikõrva ja Nattereri lendlase* hääled. Nahikute häälitsusi on kümme korda aeglustatud, et inimkõrv kuuleks.

Videoklipid püüdis telefoni Eesti Loodusmuuseumi pressiesindaja Kätlyn Metsmaa.

 

Paneme siia ka kolme liigi hääled ilma reivimuusikata (10 korda aeglustatud ja seega inimkõrvale sobivasse kõrgusse toodud, näituse kuraatori Lennart Lennuki lindistused):

Euroopa laikõrv: 

 

Nattereri lendlane:

 

Ja pruun-suurkõrv:

 

Nahkhiire näitusel "Hirmus armas nahkhiir" kuuleb ja näeb lisaks nahkhiirte häältele ka palju muud üllatavat, näiteks saab pea alaspidi rippuda ja koopasse pugeda.

“Oleme palju rõhku pannud sellele, et erinevad eksponaadid aitaksid nahkhiirte elu paremini tundma õppida, selle nüansse ise järgi proovides,” räägib Eesti Loodusmuuseumi ekspositsiooni kuraator Ulla Männi. “Nii saabki nahkhiireks kehastudes pea alaspidi rippuda, kuulata maailma läbi hiigelkõrva, pugeda koopaprakku magama. Ja nahkhiirega koos lennata!” lisab Männi.  “Kes aga soovib, võib hoopis kehastuda nahkhiireuurijaks: panna proovile oma täpsuse ja teravuse liikide eristamisel, otsida taskulambi abil koopast nahkhiiri, katsuda ja võrrelda, missugused on nahkhiired talveunes ja ärkvel olles või piiluda nahkhiirte suvistesse varjepaikadesse.” 

“Näitusesaalist leiab ka Eesti ainukese koopa, mida võib ilma piiranguteta külastada igaüks, kellel soovi nahkhiiri uurida,” lisab Lennart Lennuk. “Looduses ei tohi talvituvaid nahkhiiri kindlasti mitte kunagi häirida, sest nad vajavad rahu ja vaikust. Pideva ärkamise puhul kulutab nahkhiir suure osa oma rasvavarust, mida seetõttu ei pruugi kevadeni jätkuda,” seletab ta. “Näitusesaalis on talvituvate nahkhiirte uurimine aga lubatud - tulge vaadake järgi!” kutsub Lennuk kõiki näitusele. 

Koos näituse avamisega muutuvad ka Eesti loodusmuuseumi avamisajad: alates 13. veebruarist on muuseum avatud teisipäevast pühapäevani iga päev kell 10-19. 

 

Helen Arusoo / Eesti loodusmuuseumi pressiteade


*Nattereri lendlase häälitsust puudutav fakt vajab ülekontrollimist

plakat

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.