Ilvese naaber - väike-kärbsenäpp

Postitas Aasta Loom - P, 19.08.2018 - 09.00
Avapilt
Sisu

Väike-kärbsenäpi isaslind. 
Foto: Remo Savisaar


Tutvustaksin teile üht ilvese vähemtuntud, kuid silmapaistvat naabrit. Lind, keda kuulen või näen tihti ilveseradadel liikudes - väike-kärbsenäppi. Meie neljast kärbsenäpist on ta kõige metsalembesem. See, et ma teda kuulen ja näen, ei tähenda, et teda kõikjalt leida võiks. Vanad kuusesegametsad on tema lemmikuks. Ikka sellised, kus leidub surnud puid ja ka tuulemurdu. Ilvesega on neil sama eelistus!

Väike-kärbsenäpp on rändlind, kes saabub meile üsna hilja, mai keskel ning lahkub augustis-septembris. Rändel saabudes hõivatakse pesitsusterritoorium ning siis võib kuulda ka nende kaunist laulu. Just sel ajal on neid lihtsam leida. Toimetab ta siiski üsna varjatult, puude ladvaosas ning madalale laskub harvem. Nii nagu nimigi ütleb, kärbsenäpp, kutsutakse teda väikeseks kärbsepüüdjaks. Möödalendavate putukate tabamiseks teeb ta lühikesi sööstlende, noppides putukaid ka okstelt ja lehtedelt.

Pesa ehitab emaslind üksi, rajades selle poollahtisesse puuõõnsusse, oksaauku või tüve lõhesse. Pesamaterjalina kasutab sammalt, peenemaid kõrsi ja kuivi puulehti. Ka haudumisega tegeleb ainult emaslind, kes toitumiseks pesalt iga tund mõneks minutiks lahkub, ehkki isaslind teda mõningal määral toita püüab.

 

väike-kärbsenäpp
Emane väike-kärbsenäpp.
Foto: Remo Savisaar
 

Väike-kärbsenäppi võib metsas teinekord segi ajada ehk punarinnaga, sest ka vanematel isastel kärbsenäppidel on kurgu all uhke punane laik. Emase rind on aga tumepruun. Esimeste aastate isastel väike kärbsenäppidel puudub oranž kurgulaik! Laulu järgi ei aja aga väike- kärbsenäppi kellegagi segamini. Ta on kärbsenäppide hulgas parim laulja! Tema laul on vali ja raiuvrütmiline.

Remo Savisaar
 

väike-kärbsenäpp isane
Väike-kärbsenäpi isaslind lauluhoos.
Foto: Remo Savisaar

 

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.