Nädal metsas. Kitsedel küljed punnis.

Postitas Aasta Loom - E, 24.04.2017 - 12.41
Avapilt
Sisu

Talleootel metskitsemammadel on kõhud juba märgatavalt punnis. Poegimiseni jäänud vaid üks kuu.  

 

Rajakaamerate ees oleme seni näinud peamiselt ühte siinsest kahest kuuepealisest karjast. Neid, kel meeldib rohkem metsavarjus tegutseda ja kelle hulgas kaks haruliste sarvedega sokku. Video alguses näemegi ühte neist esimese karja, nn metsakitse karja sokkudest. Sarved on tal arvatavasti järgmiseks nädalaks puhtaks aetud. Praegune sametine nahk juba üsna räbal ja uus sarv alt paistmas. Ka esimene videos nähtav kits, 1:06 peal, kuulub sellesse metsakitsede karja hulka. Selgelt on näha punnis kõht kust ligikaudu kuu aja pärast metsarahvale lisa sünnib. Mida kevad edasi, seda rohkem on tuttavaks saanud kari sügavamale metsa liikunud ning kaamerate ees järjest harvem külaline.

Videos 1:37 peal näeme siis seda teist karja, kes seni rajakaameratest kaugemal tegutsenud on. Kutsume neid siis põllukitsedeks, sest tegutsevad nad rohkem lagedal väljal ja põldudevahelises võsatukas. Ka eelmises sissekandes nägime neid juba rajakaamera ees. Sellesse karja kuulub kaks sokku, kel sarved nii uhked ei ole kui metsakitsede karjas. Üks on noor, kel sarved veel hargnemata, teine sokk on vanem, aga ka tema sarvedel ei ole uhkemaid harusid. Mõlemi sarved veel kindlalt naha varjus küpsemas.

Videos näeme ka metsarahva omavahelisi suhteid. 4:41 peal vares ja sokk sõbralikult koos, 5:42 peal aga kaks halli - hallvares ja halljänes toidulauda jagamas. Kohalikud ja vanad tuttavad.

 

metskits
Juba mõned ajad puhaste sarvedega metsakitsede karja kuuluv sokk sügavamal metsas asuva rajakaamera ees. See sokkudest, kel vasaku sarve esimene haru ettepoole hoiab. 
 
kits
Loo avapildi tegemise ajal avastasin, et ka mind ennast vaadatakse pingsalt. Põllukitsede karja hulka kuuluv heleda sarvenahaga sokk. Peale pildi tegemist tõttas ta rutakalt ülejäänud karja juurde seltsi. 
 
kits
Karja juurde naasnuna võttis vanema soku vastu noorem, kel lusti ülearu ja kes igal võimalusel sarvi ristata üritas. Pildilt näeme selgelt sarve katva naha karvastiku värvuse erinevust. Harlilikult on see hall, nagu parempoolsel noorel sokul. 

 

kits

 

kits
Karjas on alati keegi valvsam ümbrust jälgimas. 

 

kits
Noored sokud on julgust täis ja uudishimulikud. Põllult eemalduva piltniku juurde tuldi kohe joostes.

 

ülane
Metsa all võtavad võsaülased sinililledelt õitsemisaega üle. 

 

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.