Kaberneeme nime legend

Postitas Aasta Loom - L, 16.12.2017 - 09.00
Sisu

 

Rannalähedases metsas: tänavune noor sokk koos emaga sügisel Vabaõhumuuseumi segametsas. Seal liigub palju kitsi, kes ka tihti Tallinna Vaba Waldorfkooli laste rajakaamera pildile jäävad.

 

Ilmselt teavad palju Eestis sellist kohta nagu Kaberneeme. Tegu on ilusa elupaiga ja suvituspiirkonnaga Põhja-Eesti rannikul. Kes seal elab, on ehk märganud, et neeme nukas suurte männimetsade all metskitsi tihti just ei kohta. Vähemalt mitte niipalju, et see kohanime õigustaks. Elupaiga tüüp pole loomale kõige sobilikum. Siiski on seda paika metskitse vanema nime "kaber" järgi ju kutsutud ja küllap on asi selles, et ennemalt olid ka kaluriküla maastikud mosaiiksemad.  
Laste luulevõistluse üks auhinnatu Sten Parv pakub välja oma nägemuse sellest, miks paik kabra nime kannab.

Kaberneeme legend.
Sten Parv, Aruküla Põhikooli 8a klass

Minu kodukoha lähedal asub kauni loodusega mereäärne paik nimega Kaberneeme. Suvel meeldib mulle seal koos perega päikest võtmas ja ujumas käia. Ükskord jäin mõtlema, mida kohanimes Kaberneeme sõna "kaber" tähendab. Leidsin internetist otsides, et vanasti see sõna tähendas eesti keeles metskitse. Samas ei leidnud ma teavet Kaberneeme nimesaamise kohta. Seetõttu tuli mul mõte ise luua legend, kuidas minu elupaik omale nime sai.
Ennemuistsel ajal ühel kargel varakevadisel hommikul päikesetõusu paiku hakkasid kalurid merele minema. Jõudnud ranna äärde, märkasid nad mitut kaunist kapra ehk metskitse mereääres jalutamas. Tõusva päikese ja sillerdava mere taustal oli vaatepilt eriti lummav. Kalasaak tol päeval oli üllatavalt suurem kui kunagi varem. Sama juhtus mitmel järgneval korral, kui nad merele läksid. Kalurid hakkasid pidama seda heaks endeks, kui nad enne merele minekut kaprasid kohtasid. Metskitsed nägemise ende auks enne mereleminekut kalaõnne ennustamiseks otsustasid kalurid nüüdsest nimetada seda asukohta Kaberneemeks. Aastast aastasse loodavad kalurid iga merelemineku eel näha veel kord kaunist pilti kapradest rannal, mis head kalasaaki ennustaks.

 

****

 

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.