Video: mägra aastaring

Postitas Aasta Loom - L, 30.07.2016 - 10.30
Sisu

Kuuendal minutil (6:20)  kuuleb videos notsu moodi norsatusi. Mägra teeb häält!  Kuigi paljudes looduskalendri videotes on mägrad suht vaiksed, oskavad nad tegelikult väga erinevaid helisid kuuldavale tuua. Antud videos kuuleme siis müramise häälitsusi.
Rajakaamera video monteeris kokku Peeter Anijalg.

 

2014. aasta veebruaris sattusime metsas käies värsketele mägra jälgedele. Lund oli vähe ja väljas oli sula ning seetõttu olid jäljed väga selged ja suhteliselt lihtsasti märgatavad. Nende järgi leidsime ka mägrauru. Urg asub Põlva ja Mooste vahel ning tegu oli üpris väikese linnakuga (kõigest kolme urusuudmega), aga nagu hiljem selgus, siis tegevust oli seal rohkesti. Täpsemalt asus urg metsasalus, mis kiiluna poolitas kaht põllulappi, jäädes lähimatest talupidamistest mõnesaja meetri kaugusele. Uru vahetus läheduses oli ka kraav, mis küll soojematel kuudel oli kuivaks jäänud.
Kaamera ülesseadmisel ei olnud veel taimestik tärganud ja seega tuli videomaterjali päris rohkesti. Sama lugu oli ka sügisel, aga kahjuks sellest perioodist, mil pojad hakkasid väljas käima, sai materjali oluliselt vähem. Õnneks päris tühjade kätega me ei jäänud. Paaril korral võis näha vanalooma koos kolme pisikese mägraga uru juures liikumas, kuigi ühes hilisemas videos võis näha vaid ühte - loodetavasti tähendas see, et teised pojad  ei jäänud lihtsalt kaamera vaatevälja, aga välistatud ei ole ka võimalus, et osad pojad hukka said. 
Korraga võis näha maksimaalselt kolme-nelja vanalooma ja väga tihti käis tõsine müramine ja üksteise tagaajamine. Tõenäoliselt oli tegu niisama mänguga, kuigi vahel jäi ka mulje, et üritatakse teist looma eemale peletada.
Lisaks võib näha, kuidas mägrad oma käiguradasid märgistasid - seda tehti pea igal korral, kui urust väljuti.
Video lõpuosas võib näha  ka ohtralt teisi loomi, kes mägrauru lähedusse sattusid või seda lausa ajutise elupaigana kasutasid, nagu näiteks kährikud.
Lühemal kujul ilmus video märtsis Novaatori lehel, aga siinkohal on kokku pandud kogu materjali põnevaim osa, mis 2014. aasta jooksul ühe rajakaamera ette jäi.

Peeter Anijalg

 

Kommenteerib mägrauurija Tiit Hunt:

Video alguses näeme kolme mäkra, kes mängivad ja müravad, need on üsna kindlasti sama pesakonna eelmise suve pojad, kes veetsid talve linnakus. Teame,et noored mägrad elavad linnakus rohkem kui aasta ja et reeglina toob mägraema uued pojad ilmale kahe aasta tagant. Kust ilmusid siis väikesed pojad videosse? Eelmised on ju alles aastased. Poegadega võis linnakusse "suvitama" tulla mõni teine mäger. Viimast ei saa siiski kindlalt väita, kuna 100 protsenti pole ka kindel, et mägraema ei võiks poegi saada järjestikustel aastatel.
Videos näeme ka palju müramist, mis ei pane imestama - mägrad on tegelikult väga mängulised läbi kogu elu.

 

 

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.