Nädal metsas. Sügisvärvid ja tormituuled.

Postitas Aasta Loom - P, 02.10.2016 - 20.18
Sisu

Päris tükk aega on möödunud selliselt, et Soosaare mägralinna rabapoolsete urgude ees, kust siinse linnaku jälgimist alustasime, käivad vaid kährikud ja teised külalised. Algul mängulusti täis ja end kodus turvaliselt tundnud mägrad aga enam mitte. Nende jäljed ja tegemised on viimasel ajal vaid tagumiste urgude juurde jäänud. Kaks nädalat tagasi panime ka sinna kaamera, ja esimene ports videolõike on käes.

Uue kaamera ette jäi alguses üks mäger. Tuttav saledam vanaloom, keda kolmest linnakul nähtust emasloomaks peame. Videos näeme ka kährikuid, kellele mäkrade aktiivne tegevus näib just meeldivat. Kolme rajakaamera salvestisi omavahel võrreldes selgus, et kährikupaar käiski kõige rohkem nende tagumiste urgude juures, mida mägrad praegu aktiivselt kasutavad ja korrastavad. Ja nad ei käinud vaid lihtsalt uudistamas, mitmel korral mindi sissegi. Võivad pererahvale ikka päris tüütud olla, kui selline käitumine reegliks osutub ja sõprust peale surutakse.  

 

Talveks on vaja valmistuda vaatamata tülikatele kährikutele. Eriti kui tormituuled kuldseid lehti puudelt kisuvad ja ilmad muutust ennustavad. Linnaku kogukaim loom, samuti vana tuttav isamäger rassiski usinasti lehti riisuda. Paneb imestama, et kuhu see urgu tassitud lehehunnik kõik ära mahub, sest vana pesamaterjali väljatoomise jälgi ei paistnud olevat. Videos 0:25 peal on näha, et keegi käis mäkra segamas. Peremees arvas targemaks kiirelt urgu kaduda, kuigi üllatavalt ruttu oli väljas tagasi. Taustal kuuleme musträstast ärevalt häälitsemas. Rahurikkuja võis vabalt tuhkur olla. Mäger teda kartma ei pea, magavad linnud aga küll.

Soosaare esimese kaamera ees käis laanepüü. Kevadisest tibust on pea vanemate mõõtu noor lind sirgunud. Laanepüü meil siis juba teine kanaline siit kirjas. Varem oleme metsist näinud. Urgudest välja kraabitud kruusast on lindudel mõnus kivikesi pugusse noppida. Ega soost neid mujalt nii lihtsalt leiakski kui mäger abiks poleks.

Jahti pidav tuhkur tegi samuti mõned korrad linnakule tiiru peale. Video lõpus näeme, et üsna tuhkru sabas maandub linnakule punarind. Julge lind!

 

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.