Nädal metsas. Jõulud.

Postitas Aasta Loom - T, 27.12.2016 - 11.40
Sisu

Aasta pimedaim nädal oli soe ning seetõttu selle aasta jõule Soosaare mägrad maha ei maganud. Kaamerate ees käisid ära linnaku kõik kolm looma. Ka paks ja koheva sabaga vana isamäger, keda siiani kõige harvem väljas nähtud on. Ikka oli põhitegevuseks kasukate korrashoid. Erinevalt eelmiste nädalate väljas käimistest paistis seekord, et tehti mõned pikemad tiirud ka metsa all ning väljas oldud aeg ei piirdunud vaid uruavade ees askeldades nagu seni. Paaril salvestisel näeme mäkra niisket ja märga lehesodi kokku kraapimas. Kaamera ei salvestanud küll kõdu urgu vedamist, aga ju see sinna lõpuks sai. Kaameral, mis valvab urgu, kuhu lehesodi veeti, said patareid tühjaks ja ei käivitunud kahjuks kõikide liikumiste peale.

Miks peaks aga tark loom märga asja urgu vedama? Külje alla see ei kõlba. Arvatakse, et mäger võib pikema uinaku eel välimisi urukanaleid osaliselt sulgeda. Ja tehakse seda enne püsivaid külmasid. Värske ilmateade lubabki uue aasta algusest talvisemaid miinuskraade.

Kui mägrad väljas, hoiavad kährikud tagasihoidlikumalt eemale. Esimeste urgude ees neid ei käinudki.

 

Soosaare tagumiste urgude juures möödus jõulunädalal vaikselt. Mõned korrad käisid kährikud. Nagu esimestegi urgude juures, püsis ka siinse kaamera objektiiv mitmel päeval udune. Linnak asub ju soosaare nõlval ja suure raba pealt kogub suladega rohkelt niisket õhku. Ühel sellisel udusel kaadril näeme ka mäkra. Üle kaameraesise uru lookleb metsa alla linnaku kõige enam sisse käidud mägrarada. Vasemalt, rajapoolsest tulemisest ka tõestus, et mägrad tegid jõulude ajal pikemaid käike.

 

Salumetsa kaamerate ees käis tuttav paar. Kärntõvest puretud kährik koos oma terve välimusega kaasaga. Samasse kaadrisse nad ei juhtunud, aga taustahelide järgi on kuulda, et käidi koos. Video lõpus näeme selgelt, et urge uudistav kährik on siin võõras. Ettevaatlikult nuusutab ja kuulatab, urgudesse sisse pugeda ei söanda.

Linnakusügavuses tukub aga teine kährikupaar mõnusat und. Keegi neid ei sega. Ei tühi kõht ega uhke majapidamise rajanud mägrad.

Pole ühtegi märki, kus Salumetsa mägrad olla võiksid. Loodame, et neil ikka küljealune kuiv on ja uinak magus. Häid pühi!

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.