Nädal metsas. Müravad mägrad ja lumi.

Postitas Aasta Loom - P, 06.11.2016 - 20.08
Sisu

Mäger Soosaare linnaku uruesisel värskelt mahasadanud lund uudistamas.

 

Läinud nädalal sadas maha järjekorras teine lumi, ning paistab, et nii lähiajaks jääbki. Ilmateate järgi tuleb lund järjest juurde, ka miinuskraadid saavad talvised püsima. Värske lumega käitusid metsaloomad tavapäraselt. Jäädi paiksemaks ja kaamerate ees oli seetõttu vaiksem. Mägradki on püsinud peale lumesadu toas. Eks ole saabunud ka aeg, mil urgu taliuinakule sätitakse.

Enne lume tulekut oli aga nädal ootamatult vilgas.  

 

Soosaare mägralinna esimeste urgude ees avanes üllatav vaatepilt. Võiks ju arvata, et viimasel ajal kaamerate ees nähtud end paksuks nuumanud mägrad, kes vaaruval sammul linnakul loivanud, hakkavad talve eel järjest enam unisust välja näitama. Ka ainevahetus peaks pikaks söömata perioodiks ette valmistuma. Ometi oli aga see üks reipamaid nädalaid üldse: mägrad lustisid Soosaare mõlema rabapoolse kaamera ees. Esmakordselt salvestasid rajakaamerad linnaku kõik kolm mäkra samas kaadris.

Noor mäger paistab olevat see, kes mängutuurid üles võtab. Sakutab emamäkra ning koos hullatakse ja sügatakse üksteist. Sellest mängust nakatus isegi vana paks isamäger, keda seni kaamera ees müramas pole näinud. Paaril korral keeras isamäger ise vaiksema hetke oma krutskitega mänguks.

 

Nagu esimese kaamera ees, jagus lusti ka teise rabapoolse kaamera ette.

 

Soosaare tagumiste urgude ees olid mägrad vaiksemad. Video keskel on mitu järjestikust kaadrit, kus mägrad liiguvad vasakult paremale üle linnaku, kaameraesistest urgudest mööda. Need on kolm mäkra, kes väikeste vahedega ühiselt toiduretkelt enne koidikut linnakule tagasi jõuavad. Kaadrisse jäid ka metskitsed ja noor põdrapull.

Talviseks perioodiks on linnakul urgude kasutamine teise rütmi saanud. Kui sügisel jäid esimesed kaks võimast uruava täiesti mäkradeta ja tegevus koondus tagumiste juurde, siis nüüd on esimesed urud taas popimad ja tagumistest minnakse lihtsalt üle.

Tagumiste urgude juurest lookleb metsa alla selle linnaku kõige tugevamini sisse tallatud mägrarada. Seda mööda tullaksegi videos koju tagasi. Mööda rada, üle tagumiste uruavade esimeste urgude juurde.

 

Salumetsa mägraurgude juures möödus järjekordne mäkradeta nädal. Linnakul käivad regulaarselt kährikud ja rebased. Metskitsed käisid ka.​​​​​​​ 

 

Läinud nädalal piilusime ka Salumetsa mäkrade teise kodu urgusid. Urgudesse sisse veetud kuivad lehed andsid lootust, et oleme nad viimaks üles leidnud. Mäkrasid aga ei olnud. Kaamera ees käisid rebased, kährikud, metskitsed ja metssiga. ​​​​​​​

 

Mihkel Kangur

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.